Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Следене на обороти за регистрация по ДДС при продажба на дрехи през чуждестранен електронен магазин

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

➤ Регистрирано у нас дружество има и регистрация по ДДС на основание чл. 100, ал. 1 от ЗДДС. Произвежда и продава дрехи в чужбина чрез чуждестранен електронен магазин. Праща продукцията си чрез онлайн платформа, те я предлагат и продават и след това правят справка на продажбите. Тези продажби са към физически лица в ЕС и трети страни. Постъпленията от продажбите отиват в лична сметка на лицето в Швейцария. Има продажби и на други лица извън платформата, които тя изпраща чрез спедиторски фирми и тези спедиторски фирми събират продажбите и ги превеждат в българска банкова сметка на дружеството. През февруари за първи данъчен период отчитаме направените продажби с начислен данък 20% и сме ползвали данъчен кредит на покупките. Трябва ли да следи оборотите си в страните, в който продава и да се регистрира по ДДС в тях?


Отговор:
В момента е в сила старият режим за облагане на дистанционните продажби и съгласно чл. 20, ал. 1, в настоящата му редакция, в сила до 30.06.2021 г., те се облагат в държавата членка, където транспортът приключва, когато надвишат за текущата календарна година или са надвишили за предходната календарна година сумата, определена в законодателството на тази държава членка. Това означава, че до 30.06.2021 г. е необходимо да следите обема на дистанционните си продажби за всяка държава членка поотделно и когато в дадена държава надвишите прага за дистанционни продажби, определен в нейното законодателство, сте длъжни да се регистрирате и да облагате продажбите там. Към момента в повечето държави е възприет прагът от 35 000 евро.

От 01.07.2021 г. влиза в сила новият режим за облагане на дистанционните продажби и съгласно разпоредбата на чл. 20б от ЗДДС, когато общата стойност без ДДС на далекосъобщителните услуги, услугите за радио- и телевизионно излъчване и услугите, извършвани по електронен път към данъчно незадължени лица, установени в държави членки, както и сумата на вътреобщностните дистанционни продажби, които се изпращат от България до друга държава членка, надвишава през текущата календарна година и е надвишавала през предходната календарна година 10 000 евро, се прилагат разпоредбите на чл. 20, ал. 1 и чл. 21, ал. 6 от ЗДДС, т.е. доставките са облагаеми в държавата членка, в която е установен получателят (за доставките на услуги) или в която завършва транспортът до получателя, за вътреобщностните дистанционни продажби.

Това означава, че от 01.07.2021 г. е необходимо да следите само общия размер на дистанционните продажби, които се изпращат към данъчно незадължени лица в други държави членки, без значение конкретната държава. Когато обемът им общо надхвърли 10 000 евро, доставките задължително се облагат в държавата членка, в която стоката пристига до получателя. Ако извършвате и далекосъобщителни, електронни или радио-телевизионни услуги, то техният обем също се включва във въпросния праг.

Съгласно новите разпоредби от началото на юли 2021 г., при надхвърляне на прага имате две възможности. Първата възможност е да се регистрирате по отделно във всяка държава членка, в която извършвате облагаеми дистанционни продажби и да прилагате нейното ДДС-законодателство. Втората възможност е да се регистрирате в България за прилагане на режим „в Съюза" и да декларирате и внасяте данъка за доставките през системата OSS („Обслужване на едно гише"), която представлява разширение на настоящата система MOSS, използвана досега само за деклариране на далекосъобщителни, радио-телевизионни и електронни услуги. Двете възможности са алтернативни, т.е. може да бъде избрана или едната, или другата, но във всички случаи трябва да се избере една от двете след надхвърляне на прага, т.е. доставките не могат да останат облагаеми в България.

 
Следва изрично да отбележим, че в случая е без значение, че продажбите се извършват чрез електронен интерфейс, който улеснява доставките, тъй като той се счита за доставчик само при вътреобщностни дистанционни продажби, по които основният доставчик не е установен на територията на Европейския съюз, както и при дистанционни продажби на стоки на територията на Европейския съюз, които се внасят от трети страни.

С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДС

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x