Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Счетоводни операции при предаване на обекти на ФЛ срещу учредено право на строеж

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

Дружество придобива (учредено му е) право на строеж за част от обекти в жилищна сграда от физическо лице (ФЛ) срещу задължение за строителство преди регистрацията си по ЗДДС. Дружеството се задължава със свои сили и средства да извърши строителство на цялата сграда и след това да предаде на физическото лице обектите от сградата, за които то си е запазило правото на строеж. В сключения предварителен договор е договорена клауза, че не се дължат допълнителни плащания по сделката. В Нотариалния акт не е фиксирана цена и за определяне стойността на придобитото право на строеж е направена оценка за пазарна стойност от оценител – 120000 лв. В дружеството са отчетени две отделни сделки:

1) Придобиване на право на строеж от физическо лице въз основа на нотариален акт и е взета счетоводна операция Д-т 601, анал. с/ка Право на строеж, К-т 401, анал. с/ка ФЛ със стойност 120000 лв.

2) Предоставяне на строителна услуга – аванс за 120000 лв. Дружеството е издало фактура без ДДС на основание чл. 113 (9) и е взета счетоводна операция Д-т 411, анал. с/ка ФЛ, К-т 412, анал. с/ка Аванс строителна услуга със стойност 120000 лв.

Към момента на построяване на сградата и предаване на готовите обекти на ФЛ, дружеството е регистрирано по ЗДДС. По счетоводни данни себестойността на обектите, които трябва да се предадат на ФЛ, е 150000 лв. Какви счетоводни операции трябва да се вземат при предаване на обектите на ФЛ (моля да посочите и стойностите)? По какъв начин трябва да се напише окончателната фактура към ФЛ, в която да се посочи усвояване на аванса и начисляване на ДДС? Във фактурата според нас не трябва да има сума за плащане - защото ФЛ няма да доплаща за придобиване на обектите. Върху каква стойност трябва да се начисли ДДС? Дружеството отчита загуба от строителството на обектите, тъй като стойността на признатия приход е по-ниска от себестойността – трябва ли да се правят данъчни начисления и/или корекции?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете цялата статия
Счетоводни операции при предаване на обекти на ФЛ срещу учредено право на строеж

Бележка: Пълният текст на статията е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Счетоводна практика - 9 експертни решения на казуси

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Счетоводна практика - 9 експертни решения на казуси"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x