Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Стартиране на продажби през Амазон преди датата, на която ще е активна регистрация по OSS

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

➤ Ние сме българска фирмата, която ще стартира продажби през платформата Амазон и имаме вече регистрация по OSS, но ще бъде активна след 1-ви януари 2022 г. Стоката ще се изпраща от Испания към Германия. Дали можем да стартираме от 01-ви декември, понеже няма да надвишим оборот от 10 000 евро или понеже за това, че стоката ще се изпраща от трета страна ни е задължителна регистрацията по OSS?


Отговор:
Амазон по своята същност отговаря на условията за електронен интерфейс, който улеснява продажбите. Когато извършвате продажби към данъчно незадължени лица от ЕС, стойността на пратката не надвишава 150 евро и стоката тръгва от трета страна, тогава за целите на ЗДДС се счита, че доставчикът доставя стоката на електронния интерфейс, а той от своя страна доставя стоката на данъчно незадълженото лице. В този случай електронният интерфейс може да се регистрира за режим дистанционни продажби на стоки, внасяни от трети страни. Доставчикът на стоките дори да се регистрира за прилагане на този режим, няма да отчита доставките си съм електронния интерфейс в системата IOSS.

За стоки обаче, които се намират на територията на ЕС и се продават чрез електронен интерфейс, след достигане на прага от 10 000 евро, доставчикът ще е длъжен да се регистрира в държавите членки на пристигане на вътреобщностната дистанционна продажба или да се регистрира за прилагане на режим в Съюза. Регистрацията може да се извърши и преди достигане на прага от 10 000 евро по реда на чл. 156, ал.16.

В случая след регистрацията по OSS за стоките, които тръгват от Испания към Германия, следва да се отчитат от Вас в системата OSS. Доставките, които тръгват от трети страни, следва да се фактурират на Амазон.

Съгласно чл. 156, ал. 5 от закона, за дата на регистрацията се смята първият ден на тримесечието, следващо календарното тримесечие на подаване на заявлението по ал. 2.

Независимо от това, чл. 156, ал. 7 от закона определя  за дата на регистрация датата на първата доставка, когато първата доставка по ал. 1, т. 1 е извършена преди датата по ал. 5, при условие че данъчно задълженото лице е подало заявление за регистрация по реда на ал. 2 най-късно до 10-о число на месеца, следващ датата на първата доставка. Така например, ако сте подали заявлението преди 10-ти декември и сте декларирали първа доставка 01.11.2021, тогава за дата на регистрация ще се счита датата на първата доставка и от тази дата всички вътреобщностни дистанционни продажби ще се отчитат в системата OSS. В случая трябва определите коя е датата на регистрацията Ви.

Периодът на деклариране за режим в Съюза е тримесечен. Първият данъчен период  в случаите на чл. 156, ал. 7 обхваща времето от датата на първата доставка до края на календарното тримесечие. Ако не сте посочили дата на първа доставка и първият период е първото тримесечие на 2022 г., тогава можете да подадете промяна на заявлението преди 10-ти януари, като посочите дата на първа доставка 01.12.2021 г. По този начин ще промените датата на регистрацията си и първият данъчен период ще обхване декември месец.

Имайте предвид, че регистрацията за прилагане на специалните режими не е задължителна. Задължително ще бъде да се регистрирате в държавите членки на пристигане на вътреобщностните дистанционни продажби след достигане на прага от 10000 евро, ако нямате регистрация по OSS.

С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДС

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x