Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Облагане на маржа на цената при продажба на автомобили, внесени от Швейцария

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

➤ Основният предмет на дейност е търговия на автомобили втора употреба. Фирмата е регистрирана по ЗДДС, както и като дилър, съглсано подадено уведомление по чл. 143, ал. 4 от ЗДДС. Доставките на автомобили са внос от Швейцария, както и закупени от България (от автокъщи, които са вносители от Швейцария). На всичките фактури и МД имаме право на ДДС. Може ли при продажба на автомобил, придобит по този начин, да се приложи специалният ред на облагане на маржа на цената, като на закупените автомобили не ползваме данъчен кредит?


Отговор:
Облагането на маржа на цената се прилага само ако автомобилът не е нов, закупен е с цел препродажба и е доставен в страната или от друга държава членка от едно от следните лица:
1. данъчно незадължено лице;
2. друго данъчно задължено лице, регистрирано по този закон, когато предмет на доставката е стока, освободена по чл. 50, ал. 1, или от регистрирани за целите на ДДС лица в друга държава членка, освободени от данък съгласно законодателството на съответната държава на аналогични основания;
3. друго данъчно задължено лице, което не е регистрирано по този закон, или от данъчно задължено лице от държава членка, което не е регистрирано за целите на ДДС, когато предмет на доставката са стоки, които са дълготрайни активи по смисъла на съответното счетоводно законодателство;
4. друг дилър, прилагащ специалния ред на облагане на маржа на цената.
 
Видно от чл. 143 от закона е, че ако при покупката на превозното средство е налице ВОП или внос, тогава режимът на облагане на маржа е неприложим и при последващата продажба се прилага общия ред на закона. Ето защо за автомобилите, придобити с внос от Швейцария, режимът на маржа на цената е неприложим.

За придобитите автомобили от български дилъри, само за които е приложен режимът на облагане на маржа, ще може да се използва режимът на маржа при последваща доставка.
 
С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДС

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x