Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Начисляване на ДДС във фактура за продажба на употребяван автомобил към ФЛ от Италия

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

➤ Българска фирма, регистрирана по ЗДДС, закупува употребяван товарен автомобил Нисан Навара 2005 г.от българска фирма и получава фактура с включен ДДС. Този автомобил се продава на италиански гражданин - физическо лице. Следва ли да се издаде фактура с начислен ДДС и на какво основание? И необходимо ли е да се отрази тази фактура във VIES декларацията?


Отговор:
Преди да се определи облагането на последващата доставка, следва да се изясни дали автомобилът е закупен с цел продажба и заведен като стока или е използван в дейността и е заведен като ДМА.

Ако е закупен с цел продажба и е ползван данъчен кредит при покупката, последващата продажба ще е облагаема доставка и ще се приложи общият режим на закона. В този случай следва да начислите 20% ДДС при продажбата на данъчно незадължено лице от ЕС. Фактурата не се отразява във VIES.

Ако автомобилът е закупен с цел продажба и фирмата приложи облагане на маржа на цената, при покупката не се ползва данъчен кредит, при продажбата не се начислява данък във фактурата и същата не се отразява във VEIS, но данъкът се начислява с протокол и се съдържа в крайната продажна цена, а данъчната основа е маржът на цената.
 
Ако автомобилът е закупен за използване в облагаемата дейност и е ползван данъчен кредит при покупката, последващата продажба на данъчно незадължено лице от ЕС е облагаема и следва да начислите 20% ДДС. Фактурата не се отразява във VIES.

Ако автомобилът е закупен за използване в дейност, за която фирмата не е ползвала данъчен кредит на основание чл. 70 от закона или извършването на освободени доставки, последващата доставка е освободена на основание чл. 50 от закона. Фактурата не се отразява във VIES и не се начислява данък, на основание чл. 50 от ЗДДС.  
 
С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДС

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x