Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Издаване на дебитно известие при завършен сграда, при която има бартер на земя срещу апартамент

Христо Досев Отговор, предоставен от
Христо Досев
Въпрос:

Става въпрос за бартер на земя срещу строителство на апартамент на физ. лице от 2018 г. Вече сградата е с Акт 16, формирана е себестойността на апратамента на физ. лице (36000), която себестойност е по-голяма от авансовото плащане (35000) от 2018 г., за което следва издаване на Дебитно известие, (съгл. чл.26(7) ЗДДС). За разликата от 1000 лв. фирмата дължи 20% ДДС, т.е. 200 лв., които не са признати за данъчни цели по ЗКПО и с тях ще се увеличи данъчният финансов резултат за 2019 г. Счетоводното записване за тази сума ще бъде 6094532, а самото Дебитно известие, което няма да се плати от физ. лице, може ли да бъде издадено на фирмата строител, и дали в дневника на продажбите трябва да съществува данъчна основа от 1000 лв. и само начисленият данък от 200 лв.? Също така фирмата след Акт 16 признава приход от 35000 лв. и отписва като текущ счетоводен разход 36000 лв., за която разлика е формирала загуба от 1000 лв. Mоля да направите корекция, ако е необходимо, върху разсъжденията ми и по-детаилно да отговорите на въпроса, свързан с издаването на Дебитното известие - основание, данъчна основа, счетоводно оформяне, задълежено лице и т.н.

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Издаване на дебитно известие при завършен сграда, при която има бартер на земя срещу апартамент

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Счетоводители питат, експерти отговарят: 12 най-четени реални казуса

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Счетоводители питат, експерти отговарят: 12 най-четени реални казуса"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x