Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Прехвърляне на право на строеж от ФЛ към фирма срещу обезщетение

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

Фирмата ООД, регистрирана по ДДС, подписва НА нотариален акт за придобиване право на строеж от 3 физ. лица. Собстваниците ще бъдат обезщетени със апартаменти и гаражи подробно описани в НА, в размер на 25% от РЗП, 75% от РЗП остава за фирмата. Собствениците запазват правото си на строеж. Фирмата се задължава да построи със свои средства и сили сградата. Към момента на подписване на НА има разрешение за строеж, виза и одобрен инв. арх. проект. Няма остойностяване на проекта на сградата и пазарна цена. Собствениците се задължават в срок от 1 м. след получаване на разрешението за ползвана на сградата, да прехвърлят безвъзмездно на фирмата земята. В НА е описано: Цената на учреденото право на строеж, съгласно данъчната оценка, е 120 000 лв. за 500 кв.м. Поземления имот е 500 кв.м., след получаването на разрешение за ползване на сградата собствениците прехв. безвъзмезно на фирмата 400 кв.м. Данъчната оценка, записана в НА, ли се зачита за уговорена насрещна престация срещу учредяването право на строеж, т.е. подлежи ли на регулация като вид бартерна споразумение на основание чл. 130 от ЗДДС? Трябва ли да се издадат фактури с начислено ДДС на физ. лица до 5 дни от издаването на НА на база данъчна оценка посочена в НА, като авансови плащания? Данъчната основа на фактурите ще е на обща стойност 100 000 лв.? Може ли да бъде уговорена по-ниска цена от данъчната оценка за сделката и ако да, може ли фактурите да са издадени на по-ниската цена? Прехвърлянето на по-малко кв. м. земя след получаването на разрешително за ползване на сградата, влияе ли върху определяне данъчната основа за фактурирането в посока намаляване?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Прехвърляне на право на строеж от ФЛ към фирма срещу обезщетение

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Отчитане на активите по лизинг при прилагане на СС 17 – лизинг

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Отчитане на активите по лизинг при прилагане на СС 17 – лизинг"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x