Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Фактуриране на аванси за коледни куверти

Христо Досев Отговор, предоставен от
Христо Досев
Въпрос:

➤ Дружество, регистрирано по ДДС, с дейност на питейни заведения, издава фактури за коледни куверти, фактурира като аванс цялата сума на куверта - платена по банка. Дружеството има СУПТО. Фактурира с фактури от ръчен кочан за сделките, които касаят банково плащане. И в конкретния случай издава фактурите за куверт от ръчен кочан и след това фактурите за приспадане на аванса пак от ръчния кочан. Как в деня, в който реално ще се извърши консумацията, да се маркират продадените артикули, за да могат да се отпишат по артикули от ресторантьорската програма? Как да се маркират отделните артикули като продадени, без за тях да се издава фискален бон и без да е налична стойността им в касата на заведението към този момент, тъй като те са платени по банка по-рано с фактурата за аванс? Законосъобразно и основателно ли е, ако за конкретната ситуация се създаде отделна група на касовият апарат - капаро например, и впоследствие при осчетоводяване на отчета от касовият апарат тази група да не се осчетоводява като свободни продажби?


Отговор:
Съгласно изискванията на чл. 3, ал. 1 от Наредба № Н-18 от 13 декември 2006 г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин, по аргумент на противното, издаването на фискална касова бележка от ФУ не е задължително, когато плащането е извършено по банков път[1]. Това обаче по никакъв начин не Ви поставя в хипотеза за нарушаване на приложимото законодателство така да настроите вашият СУПТО по смисъла на т. 10 от Приложение № 29 към чл. 52а, че извършеното плащане е извършено по банков път – тоест по начин, за който не се изисква издаване на фискална касова бележка. Съгласно цитираното изискване от наредбата, при въвеждане в софтуера на данни за начин на плащане по продажба, за който съгласно изискванията на настоящата наредба следва да бъде издаден ФБ, софтуерът задължително подава команда към фискалното устройство за издаване на фискален бон, който трябва да съдържа и уникалния номер на продажбата. При Вашия случай, след като плащането е отбелязано, че е извършено по банков път, за който не се изисква издаването на касова бележка, СУПТО няма да подаде команда за издаване на фискален бон.

Като друг подход за документиране на продажбите можем да посочим този, при който фактурата за продадените артикули да се издаде от самата СУПТО (без да се издават от ръчен кочан), в която фактура да бъде приспадната сумата на полученият аванс, за която сте издали фактура от ръчния кочан. По този начин всички артикули, които сте продали ще бъдат регистрирани в СУПТО, а посредством приспадане на сумата на платеният аванс няма да е налице сума за плащане.
 
_________________________________________________

[1] кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез доставчик на платежна услуга по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи.

С уважение:

Христо Досев, д.е.с.
 

Нормативна рамка

Наредба Н-18
 

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x