Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Касови бележки при разносна търговия

Христо Досев Отговор, предоставен от
Христо Досев
Въпрос:

➤ Фирма има обект - склад, от който извършва продажби в брой, които се регистрират на касов апарат. Започваме работа на принципа разносна търговия. Смятаме да пуснем още един касов апарат, който да е само за разносна търговия. Съгласно чл.2 5 от Наредбата при разносната търговия ние издаваме касовите бележки и ги предаваме на служителя, който разнася стоки и ги предоставя при получаване на парите. Ако дойдат проверяващи касовата наличност в обекта, ще отговаря само на единия касов апарат. Това представлява ли проблем? Достатъчно ли е, че сме разделили разносната търговия на отделен касов апарат, на който при регистрация на мястото на обект ще пише разносна търговия? Трябва ли на касовите бележки за разносна търговия да има отложено плащане или наложен платеж, което обаче не ми се струва удачно, тъй като клиента си плаща в момента на получаване на касовата бележка?


Отговор:
Съгласно § 1, т. 1 от Допълнителните разпоредби към Наредба Н-18 "разносна търговия" е продажба на стоки или услуги извън търговския обект по предварителна заявка; за разносна търговия се счита и продажбата на вестници и списания за обекти, специализирани само за вестници и списания.

В този случай разпоредбата на чл. 25, ал. 2 от Наредбата изисква  ри разносна търговия фискалната касова бележка да се издаде[1] и се предаде на разносвача, който от своя страна следва да я предоставя на купувача при плащането, освен когато плащането по продажбата се регистрира и отчита чрез фискално устройство на мястото на предаване на стоката или услугата.

Тъй като във вашия случай фискалната бележка ще се издава при подготовка и изпращане на стоката, вие имате възможност да се възползвате от разпоредбата на чл. 26а, ал. 2 от Наредба Н-18. Посоченият нормативен текст позволява в случаите на разносна търговия, когато фискалният бон се издава преди получаване на плащането, продажбите да се регистрират в отделен департамент с наименование „разносна търговия“. За целта следва да се свържете с фирмата, която извършва сервизното обслужване на касовия апарат за да направи съответните настройки.

По този начин ще осигурите достатъчна отчетност, която да дава информация за касовата наличност в обекта, от който се извършват продажбите в брой, т.е. ще има яснота за получените средства от продажби в брой и за тези, които се очакват от разносна търговия. С оглед по-добра отчетност ви съветваме да си изготвите счетоводен документ, който засяга само дейността на предприятието по смисъла на чл. 6, ал. 3 от Закона за счетоводството – например протокол, ПКО, авансов отчет или др.п., който да се съставя при отчитане на лицето, извършващо разносната търговия. По този начин ежедневно ще документирате отчитането на получените средства от разносната търговия и предаването им в касата на обекта.
 
_______________________________________________

[1] В случай че плащането се извършва по начин, който не изисква издаване на касова бележка – например чрез плащане по банкова сметка или чрез пощенски паричен превод, тогава фискална касова бележка не следва да се издава от продавача/доставчика на стоката.

С уважение:

Христо Досев, д.е.с.
 

Нормативна рамка

Наредба Н-18

ЗСч
 

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x