Отчитане на продажби през електронен магазин към клиенти у нас, в ЕС и трети страни
Отговор, предоставен от
Алиция Профирова
Алиция Профирова
на 25 Апр 2024
Въпрос:
➤ ЕООД, регистрирано по общия ред съгласно чл. 100 от ЗДДС, ще произвежда текстилни изделия, които ще продава в собствен онлайн магазин на клиенти в България, ЕС и трети страни - главно физически лица. Разполага с касов апарат, с който ще продава от същата продукция на клиенти в България на принципа на разносната търговия. Разплащанията при онлайн магазина ще се извършват през Stripe и чрез наложен платеж през Спиди. Каква регистрация трябва да се направи на електронния магазин в НАП - следва ли да се подава стандартизиран одиторски файл? Продажбите през него трябва ли да се регистрират в касовия апарат? На база на какви документи и справки от електронния магазин трябва да се отчитат продадените изделия в счетоводството?
Отговор:
След като дружеството Ви ще извършва продажби чрез електронен магазин, то Вие сте задължени да регистрирате този магазин в НАП. Без значение е дали домейнът е собствен или нает. При регистрацията на електронния магазин сте длъжни да предоставите следната информация:
- наименование и уеб адрес на магазина;
- информация за дружеството, което извършва продажбите в този електронен магазин;
- вид на продаваните стоки;
- софтуер , хостинг и друга информация, която е описана в приложение № 33 на Наредба Н-18.
Във Вашия случай ще приемате плащанията онлайн чрез платформата Stripe, но същевременно ще приемате плащания чрез наложен платеж. След като няма да използвате услугата пощенски паричен превод, ще следва да издавате фискален бон за всяка продажба чрез наложен платеж.
Получените плащания чрез платформата Stripe се считат за неприсъствени плащания с карта. Следователно за тези плащания бихте могли да изберете алтернативния начин на отчитане: да не издавате фискален касов бон, а да отчитате тези продажби чрез документ за регистриране на продажбата. За да можете да използвате алтернативния начин на отчитане, е необходимо да спазите изискванията към софтуера, който управлява продажбите на електронния Ви магазин: Той трябва да има възможност да генерира уникален номер за всяка продажба на стоки или услуга, да осигурява пълнота на създаваните при използването му данни, да осигурява еднозначна автентификация на операторите при работа с него и чрез този софтуер не трябва да се управляват други продажби, освен тези на електронния магазин. Следователно за отчитане на продажбите чрез разносна търговия, трябва да използвате друг софуер. В този случай подавате стандартизиран одиторски файл в НАП стандартизиран одиторски файл за тези продажби. Изискванията са посочени в приложение № 38 към Наредбата.
За целите на счетоводната отчетност, бе трябвало да изготвите задание към програмистите, какви данни и справки би трябвало да има в електронния магазин, така че да можете безпроблемно и без да се допускат грешки да има информация за продадените стоки. Тук Вие ще определите какви справки точно са Ви необходими, а ако софтуерът на магазина вече е готов и там липсват такива възможности, трябва да поискате доработка на неговите функционалности.
БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "15 експертни решения на казуси от счетоводната практика"!
Подобни статии от категория Наредба № Н-18
03Септ2024
Право на получаване на плащане от Гърция през Western Union
от Елена Илиева
на 03 Септ 2024
15Юли2024
Издаване на касов бон за продажби с наложен платеж към ФЛ
от Елена Илиева
на 15 Юли 2024
18Окт2023
Третиране на продажба на билети за увеселителен парт през сайт като продажби през онлайн магазин
от Алиция Профирова
на 18 Окт 2023
10Окт2023
Закупуване на касов апарат при продажба на билети от ЮЛНЦ - футболен клуб
от Елена Илиева
на 10 Окт 2023