Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Данък общ доход върху МОД за СОЛ

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

➤ Самоосигуряващо се лице внася всеки месец осигуровки върху МОД. Ако върху МОД начисля данък общ доход след приспадане на осигуровките, може ли да го осчетоводя като личен труд?


Отговор:
Във въпроса не е изрично посочено, но предвид формулировката може да се предположи, че лицето се самоосигурява като съдружник или едноличен собственик на капитала (ЕСК) на търговско дружество, който полага труд в собственото си дружество и ще базираме отговора на тази хипотеза.
 
Задължението за самоосигуряване на съдружници и ЕСК, които полагат труд в собствените си дружества възниква независимо от това дали се получава възнаграждение за тази дейност или не. Следователно, самият факт на самоосигуряването не поражда автоматично право за получаване на възнаграждение за положен личен труд и за да бъде получено такова възнаграждение и особено, за да бъде то признато като счетоводен и данъчен разход, е необходимо да има изрично решение на общо събрание или ЕСК за изплащане на това възнаграждение. Размерът на възнаграждението не е обвързан с авансовия осигурителен доход на лицето, т.е. възможно е лицето да се самоосигурява авансово през годината на минималния размер и да получава възнаграждение за личен труд в доста по-голям размер. В този случай ще се дължат осигуровки при годишното изравняване на дохода и може да се окаже, че има надвнесен данък по чл. 42 от ЗДДФЛ в течение на годината.
 
В конкретния случай няма пречка да бъде взето решение за изплащане на възнаграждение за личен труд на съдружник/ ЕСК в размер на минималния осигурителен доход, като за разликата между размера на възнаграждението и дължимите осигурителни вноски върху авансово избрания осигурителен доход се внася авансово данък на основание чл. 42 от ЗДДФЛ. В този случай като счетоводен разход се признава пълният размер на възнаграждението, а разходът е данъчно признат като разход за възнаграждения.
 
Тъй като осигурителните вноски на самоосигуряващите се лица – съдружници и ЕСК, не са разход на дружеството, е възможен и вариантът да се вземе решение за изплащане на възнаграждение за личен труд в месечен размер, който е равен на размера на осигурителните вноски върху МОД. В този случай се отчита счетоводен разход за личен труд в размера на осигурителните вноски на самоосигуряващото се лице върху МОД и не е дължим авансов данък по чл. 42 от ЗДДФЛ. Както казахме, разходът е данъчно признат като разход за възнаграждения.

С уважение:

 

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x