Данък общ доход върху МОД за СОЛ

Елена Илиева
на 16 Септ 2022
Въпрос:
➤ Самоосигуряващо се лице внася всеки месец осигуровки върху МОД. Ако върху МОД начисля данък общ доход след приспадане на осигуровките, може ли да го осчетоводя като личен труд?
➤ Самоосигуряващо се лице внася всеки месец осигуровки върху МОД. Ако върху МОД начисля данък общ доход след приспадане на осигуровките, може ли да го осчетоводя като личен труд?
Отговор:
Във въпроса не е изрично посочено, но предвид формулировката може да се предположи, че лицето се самоосигурява като съдружник или едноличен собственик на капитала (ЕСК) на търговско дружество, който полага труд в собственото си дружество и ще базираме отговора на тази хипотеза.
Задължението за самоосигуряване на съдружници и ЕСК, които полагат труд в собствените си дружества възниква независимо от това дали се получава възнаграждение за тази дейност или не. Следователно, самият факт на самоосигуряването не поражда автоматично право за получаване на възнаграждение за положен личен труд и за да бъде получено такова възнаграждение и особено, за да бъде то признато като счетоводен и данъчен разход, е необходимо да има изрично решение на общо събрание или ЕСК за изплащане на това възнаграждение. Размерът на възнаграждението не е обвързан с авансовия осигурителен доход на лицето, т.е. възможно е лицето да се самоосигурява авансово през годината на минималния размер и да получава възнаграждение за личен труд в доста по-голям размер. В този случай ще се дължат осигуровки при годишното изравняване на дохода и може да се окаже, че има надвнесен данък по чл. 42 от ЗДДФЛ в течение на годината.
В конкретния случай няма пречка да бъде взето решение за изплащане на възнаграждение за личен труд на съдружник/ ЕСК в размер на минималния осигурителен доход, като за разликата между размера на възнаграждението и дължимите осигурителни вноски върху авансово избрания осигурителен доход се внася авансово данък на основание чл. 42 от ЗДДФЛ. В този случай като счетоводен разход се признава пълният размер на възнаграждението, а разходът е данъчно признат като разход за възнаграждения.
Тъй като осигурителните вноски на самоосигуряващите се лица – съдружници и ЕСК, не са разход на дружеството, е възможен и вариантът да се вземе решение за изплащане на възнаграждение за личен труд в месечен размер, който е равен на размера на осигурителните вноски върху МОД. В този случай се отчита счетоводен разход за личен труд в размера на осигурителните вноски на самоосигуряващото се лице върху МОД и не е дължим авансов данък по чл. 42 от ЗДДФЛ. Както казахме, разходът е данъчно признат като разход за възнаграждения.

С уважение:

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Счетоводна практика - 9 експертни решения на казуси"!
Подобни статии
18Юни2021
Невнесен авансов данък при постъпило плащане след срока за 3-месечни авансови вноски
от Елена Илиева
на 18 Юни 2021
10Окт2019
Отчитане на суми, получени като гарант от лице със свободна професия адвокат
от Елена Илиева
на 10 Окт 2019
12Дек2017
Подаване на декларация по чл. 88 за коригиране в повишение на авансовия данък
от Наталия Василева
на 12 Дек 2017