Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Банков превод към ФЛ - деклариране и облагане

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

➤ Превела съм суми по банков път на 2 физически лица от личната ми сметка, като съм писала за основание зареждане на сметка. Произхода на парите е законен и доказуем. Получателите трябва ли да ги декларират като приходи и дължат ли данъци? Какво трябва да е основанието на преводите, за да не се дължат данъци от получателя? Едно от лицата е майка ми, другото - нямам родствена връзка, нито съм свързано лице. Сумите са под 50 000 лв.


Отговор:
Съгласно чл. 6 от ЗДДФЛ местните физически лица са носители на задължението за данъци за придобити доходи от източници в Република България и в чужбина. Получаването на парични средства, включително и по банков път в частност, не поражда автоматично задължение за заплащане на данък. За да възникне данъчно задължение е необходимо тези парични средства да представляват облагаем доход за лицето.

Във въпроса не се съдържат подробности какво е действителното основание за банковите преводи и ще представим някои примери за изплащане на парични средства, които не са облагаем доход на физическите лица – дарение, обичайни подаръци, безлихвен заем (облагаем доход е само получената лихва), възстановяване на суми, платени за чужда сметка и др.
 
Плащането би представлявало доход, ако е възнаграждение за извършена услуга, плащане за продажба на имущество (ако доходът е облагаем), за наем и др.
 
С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДФЛ

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x