Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Задължения по ЗДДС при извършване на проучвания и поръчка на стока към италианско дружество

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

➤ Българско дружество, нерегистрирано по ЗДДС, има договор с италианско дружество да извърши проучвания и да направи поръчка на стока от Китай за италианското дружество. Стоката е фактурирана от Китай на българското дружество, но се изпраща директно в Италия. Българското дружество префактурира стоката на 2 италиански фирми - едната регистрирана по ЗДДС в Италия, а другата не е регистрирана. Сумата е голяма - над 30 х. евро. Какви са задълженията съгласно ЗДДС на българското дружество? Все още няма регистрация по ЗДДС. Трябва ли да следи и за оборот за регистрация по ЗДДС в Италия? Какви са санкциите за пропуснатите срокове? В кои колони се отразяват фактурата от Китай за покупка и фактурите за продажба на Италия? Трябва ли да се подава VIES декларация? Какво е основанието за неначисляване на ДДС при условие, че се регистрира българското дружество?


Отговор:
Регистрацията по чл. 96, ал. 1 от закона изисква облагаем оборот от 50 000 лв. като облагаемият оборот се формира от данъчните основи на:
1. облагаеми доставки, включително облагаемите с нулева ставка;
2. доставки на финансови услуги по чл. 46;
3. доставки на застрахователни услуги по чл. 47.
 
Важно е да отбележа, че облагаеми доставки, включително тези с нулева ставка, са доставките с място на изпълнение в страната /чл. 12, ал. 1 от закона/. Това означава, че за да участва дадена доставка в облагаемия оборот по чл. 96, ал. 1, доставката трябва да е с място на изпълнение в страната.

Доставката на стока от Китай до Италия ще се определи като доставка с място на изпълнение извън страната, тъй като чл. 17, ал. 2 определя, че мястото на изпълнение при доставка на стока, която се изпраща или превозва от доставчика, получателя или от трето лице, е местонахождението на стоката към момента, в който се изпраща пратката или започва превозът ѝ към получателя.

За да се определи мястото на изпълнение на доставката към италианската фирма, е важно да се определят условията за доставка и най-вече в кой момент се прехвърля собствеността на стоката. Обикновено ако италианската фирма е вносител в Италия, тогава за българската фирма мястото на изпълнение ще е извън Италия /в трета страна/.

Ако българската фирма е вносител в Италия, тогава продавайки вече съюзната стока на италианските си клиенти, българската фирма ще извърши доставка с място на изпълнение в Италия и в този случай българската фирма трябва да спази италианското законодателство относно регистрация и облагане.

За целите на ЗДДС доставката на стока към Италия не тръгва от България, мястото на изпълнение ще е извън страната, което прави доставката необлагаема. Доставките на стоки с място на изпълнение извън страната не участват във формирането на облагаем оборот за регистрация по чл. 96, ал. 1 от закона.

В случай, че българското дружество се регистрира по ЗДДС преди доставката, основанието за неначисляване на данък ще е чл 86 ал 3 от ЗДДС. Такава доставка се отразява в колона 23 на дневника за продажби и същата не се отразява във VIES.

Чуждестранните документи /в случая китайската фактура/, не са данъчни документи, издадени по реда на ЗДДС, затова не е задължително да се отразяват в дневника за покупки. Изключение се прави за доставката по тристранна операция към посредника, за което има изрична норма в закона, но в случая това няма отношение.
 
С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДС

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x