Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Включване на ДДС във фактура за окончателно плащане на строителство на първи етап

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

➤ Дружеството работи в сферата на строителството. Имаме сключен договор за извършване на изкопни дейности, като сме издали няколко авансови фактури. В договорa е записано, че плащанията ще са по етапи на строителството. Сега предстои издаване на фактура за окончателно плащане по строителството на първи етап, с която преминаваме прага за задължителна регистрация по ЗДДС. Следва ли да се приеме, че във фактурата по окончателното плащане за етап първи е включена стойността на ДДС или по тази фактура не се дължи ДДС, предвид това, че е издадена преди регистрацията по ЗДДС и по своята същност тя не е аванс?


Отговор:
Съгласно чл. 25, ал. 4 от ЗДДС при доставка на стока или услуга, за която е уговорено поетапно изпълнение, завършването на всеки етап се смята за отделна доставка и данъчното събитие за нея възниква на датата на изпълнението на съответния етап.
 
След като първият етап е изпълнен преди регистрацията Ви по ЗДДС, данъчното събитие възниква на датата на изпълнение на първия етап и по тази фактура няма да се начислява ДДС след регистрацията. Съгласно чл. 113, ал. 9 от закона данъчно задължените лица, които не са регистрирани по ЗДДС или са регистрирани на основание чл. 97а, ал. 1 и 2, чл. 99 и чл. 100, ал. 2, нямат право да посочват данъка в издаваните от тях фактури и известия към фактури.
 
Съгласно чл. 103, ал. 1 от закона за дата на регистрация по ЗДДС се смята датата на връчването на акта за регистрация. Ако имате получен аванс преди тази дата, който се отнася за данъчно събитие, което настъпва след регистрацията /втори и следващи етапи/, тогава по силата на чл. 113, ал. 10, ще трябва да издадете фактура, в която да посочите цялата данъчна основа на доставката /включително авансовите плащания/ и да начислите ДДС на цялата данъчна основа.

С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДС

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x