Третиране по ЗДДС на транспортна услуга по доставка на мостри

Ели Марова Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
на 29 Май 2024
Въпрос:
➤ Клиент, регистриран в трета страна, има офис на територията на държава членка на ЕС, до който изпращаме мостри на изделия, които не се заплащат от клиента. Клиентът отправя запитване към нас дали можем ние да организираме транспортната услуга от България до държавата членка, в която имат офис, и след това направеният разход за тази транспортна услуга да бъде префактуриран на юридическото лице, регистрирано в трета страна. Т.е. те ще заплатят само разходите за транспортната услуга, която ние сме организирали. Префактурирането ще бъде направено на отделна фактура. Как следва да бъде третирана сделката съгласно ЗДДС и на какво основание следва да издадем фактурата към клиента? Какви прилежащи документи трябва да притежаваме, за да се докаже сделката?
Отговор:
Чл. 22, ал. 4 и ал. 5 от ЗДДС определят, че за целите на закона спедиторските услуги, оказвани във връзка с транспорт на стоки в рамките на Европейския съюз или извън него, се приравняват на услуги по транспорт на стоки в Европейския съюз, съответно по транспорт на стоки извън Европейския съюз. Спедиторска услуга е услуга по организиране, осъществяване или обслужване на транспорт на стоки в рамките на Европейския съюз или извън него и включените в него дейности по транспортна обработка, обработка на документи, складиране и застраховане.
Това означава, че услугата по организацията на транспорта ще се подчини на правилата за извършени транспортни услуги.
В случая ще предоставите услугата на данъчно задължено лице от трета страна. Мястото на изпълнение на транспортната услуга ще се определи по реда на чл. 21, ал. 2 от ЗДДС, съгласно чл. 22, ал. 3 от закона.
Чл. 22, ал. 3 изисква получателят на услугата да е данъчно задължено лице /ДЗЛ/, като няма значение каква е дестинацията на транспорта. В случая трябва само да притежавате някакво доказателство, че получателят е данъчно задължено лице. За ДЗЛ, установени в трети страни, Регламент 282/2011 определя кога можем да считаме даден получател за ДЗЛ. Достатъчно е да имате удостоверение, издадено от компетентния данъчен орган на получателя, в потвърждение на факта, че получателят извършва стопанска дейност, а когато получателят не разполага с това удостоверение, ако доставчикът разполага с идентификационния номер по ДДС или подобен номер, изпълняващ същата функция, предоставен на получателя от страната по установяване и използван за идентифициране на данъчно задължени лица, или с всяко друго доказателство за това, че получателят е данъчно задължено лице и ако доставчикът извърши проверка в разумна степен на точността на информацията, предоставена му от получателя, с помощта на обичайните търговски мерки за сигурност като мерките, свързани с проверките на самоличността и на плащанията.
Съгласно чл. 21, ал. 2 от ЗДДС, мястото на изпълнение на услугата ще е там, където получателят /ДЗЛ/ е установил своятата независима икономическа дейност. Фактурата, която ще издадете, ще бъде с място на изпълнение извън страната. Основанието за неначисляване на данъка е чл. 86, ал. 3 от закона.
За да докажете, че мястото на изпълнение е извън страната, ще трябва да имате доказателство, че получателят е ДЗЛ, установено в трета страна, и да притежавате транспортен документ /ЧМР/ за услугата.

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Счетоводство и данъци: 17 експертни становища"!
Подобни статии от категория ЗДДС
16Юни2025
Третиране на закупуване на стоки от немска фирма, която стока се намира в САЩ и ще бъде продадена там
от адв. Росен Русков
на 16 Юни 2025
10Юни2025
Облагане по ЗДДС на доставка в Китай на продадена на белгийска фирма стока
от Ели Марова
на 10 Юни 2025
29Май2025
Издаване на протокол във връзка с фактура за доставка на стока, която още не е предадена на превозвач
от Ели Марова
на 29 Май 2025