Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Третиране на разходи за храна, предоставена по време на обучение

Христо Досев Отговор, предоставен от
Христо Досев
Въпрос:

➤ В предприятието се провежда обучение на определeни служители с външни лектори. Обучението се провежда във фирмата, като се предоставя храна за обяд без да съществуват условия за командировка. Тази храна как следва да се третира по смисъла на Закона за счетоводството и ЗКПО, при условие че фирмата не счита за уместно да я определя като доход на физическото лице?


Отговор:
От така изложената информация става ясно, че дружеството организира обучение на свои служители, за което е наело външни лектори. В запитването сте посочили, че във връзка с обучението, Вашето предприятие е предоставило храна на обучаващите се. Изхождайки от изискванията на приложимите счетоводни принципи, регламентирани в чл. 26, ал. 2 от Закона за счетоводството, предприятието следва да отчете направения разход, отразявайки неговата икономическа същност. На практика, за да се проведе обучението, предприятието използва собствената сграда, но е наело лектори, на които дължи възнаграждение, като в същото време е направило и допълнителни разходи по повод обучението, а именно заплатило е обяда на участниците в обучението. Напълно е възможно дружеството да е направило и други разходи, свързани с обучението – например закупуване на канцеларски материали. Всички тези разходи, които пряко са свързани с организиране и провеждане на обучението, следва да се отчетат като текущ разход - свързан с дейността на дружеството, като по този начин така отчетените разходи ще представляват елемент от счетоводно отчетената от дружеството печалба за съответният период.

Тази счетоводна печалба при равни други условия няма да се преобразува по реда на ЗКПО и ще бъде призната за целите определянето на данъчния финансов резултат, след като направените разходи за обучението са документално обосновани и са свързани с дейността на предприятието. Тоест разхода за храна, предоставена на участниците в обучението, няма да има специално данъчно третиране по реда на ЗКПО, а ще се разглежда като елемент на счетоводният финансов резултат на дружеството – печалба или загуба, който подлежи на преобразуване по реда на материалния данъчен закон, с цел определяне размера на данъчния финансов резултат и дължимият корпоративен данък.   
 

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x