Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Самоначисляване на ДДС при получаване на услуга от чешко ФЛ

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

➤ Българско дружество, регистрирано по ЗДДС, занимаващо се с шиене на модни колекции, ползва услуга на физическо лице от Чехия за извършване на фотосесия в Чехия. Физическото лице издава фактура без начисляване на ДДС. Следва ли да си самоначислим ДДС с протокол по чл 117?


Отговор:
Чл. 82, ал. 2, т. 3 от ЗДДС определя, че платец на данъка е получателят на услугата, когато доставката е облагаема и е с място на изпълнение в страната, а доставчикът е данъчно задължено лице, което не е установено в страната.

В случая доставката е облагаема. Мястото на изпълнение се определя по реда на чл 21 ал 2 от ЗДДС и е там, където получателят /ДЗЛ/ е установил своята независима икономическа дейност, т.е. в България. Доставчикът на услугата не е установен в страната. Остава да определите дали е данъчно задължено лице или не. Съгласно чл. 3 от ЗДДС данъчно задължено лице е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея. Независима икономическа дейност е дейността на производители, търговци и лица, предоставящи услуги, включително в областта на минното дело и селското стопанство, както и упражняването на свободна професия. Най-общо е всяка дейност, осъществявана редовно или по занятие срещу възнаграждение, включително експлоатацията на материално и нематериално имущество с цел получаване на редовен доход от него. След като физическото лице от Чехия издава фактура, най-вероятно услугата няма инцидентен характер и следва да го считате за данъчно задължено лице.
 
След като всички условия на чл. 82, ал. 2 са изпълнени, данъкът за получената услуга ще е изискуем от българското дружество и то следва да си самоначисли данъка с издаване на протокол по чл 117 от закона и отразяването му в двата дневника по ДДС. 
 
С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДС

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x