Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Регистрация по ЗДДС за ФЛ при предоставяне на консултантски услуги към фирма от Кипър

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

➤ Физическо лице, нерегистрирано по ДДС, регистрирано за извършване на консултантски услуги в регистър БУЛСТАТ (свободна професия), сключва договор с фирма от ЕС - Кипър и предоставя следните услуги - съветва и анализира плащанията, риска и измамите на своя клиент. Кипърската фирма няма ДДС номер. Какъв е статусът на кипърската фирма за целите на ДДС - ДЗЛ или ДНЗЛ? Къде в случая е мястото на изпълнение на доставката? Възниква ли задължение за регистрация по ДДС или се трупа оборот за задължителна регистрация (в случай че получателят е ДНЗЛ място на доставката по чл 21 ал 2 от ЗДДС ли е?) и след достигането му, лицето е длъжно да начислява 20% върху сумата по договора си? Какво следва да пише във фактурата в причина за неначисляване? Кой норматив е водещ при определянето ДЗЛ или ДНЗЛ е лицето - получател на услуги - Директива 2006/112/ЕО (чл.  9) или Регламен за изпълнение (ЕС) № 282/2011 НА СЪВЕТА и винаги ли считаме, че ако клиент на услуги не предостави ДДС номер, е ДНЗЛ (поне така тълкувам чл. 18, т. 2 от Регламента - за ЕС и чл. 18, т. 3, б) за трети страни)

Имам същите въпроси, но за физическо лице, нерегистрирано по ДДС, регистрирано като програмист в регистър БУЛСТАТ (свободна професия), сключило договор с трета страна - за предоставяне на всякакви услуги, свързани с търговските марки на компанията и дигиталните продукти на компанията. Компанията също не предоставя ДДС номер.


Отговор:
Директива 2006/112/ЕС представлява общата правна рамка, която регламентира правилата на общата система на данъка върху добавената стойност в ЕС. Съгласно чл. 9 §1 от Директивата „данъчно задължено лице" означава всяко лице, което извършва независима икономическа дейност на някое място, без значение от целите и резултатите от тази дейност (аналогичен на чл. 3, ал. 1 от ЗДДС). Наличието на регистрационен номер за целите на ДДС облагането не е условие за придобиване на статут на данъчно задължено лице. Дейността на дадено лице го определя като данъчно задължено, а не формалното наличие или липса на ДДС-регистрация. В този смисъл, ако описаните консултантски услуги се предоставят на корпоративен клиент, който не е физическо лице, считаме че той следва да се счита за данъчно задължено лице и услугата попада в обхвата на чл 21 ал 2 от ЗДДС. Още повече че съгласно член 196 от Директивата ДДС се дължи от всяко данъчно задължено лице, на което се предоставят услуги, посочени в чл. 44 (аналогичен на чл 21 ал 2 от ЗДДС), ако услугите се предоставят от данъчно задължено лице, неустановено на територията на държавата членка.

Съгласно чл. 1 от Регламент ЕС/282/2011 с него се установяват мерки за изпълнение на определени разпоредби на дялове I - V и VII - XII от Директива 2006/112/ЕО, т.е. разпоредбите на регламента допълват тези на директивата, като определят правила за нейното еднозначно тълкуване и изпълнение, с цел по-голяма правна сигурност на данъчните субекти и избягване на разнопосочна практика в отделните държави членки. Съответно разпоредбите на чл. 18 от регламента не следва да се тълкуват в смисъл, че липсата на регистрация по ДДС на получателя автоматично го превръща в данъчно незадължено лице. Наличието на такава регистрация обаче би облекчило доставчика при преценката на статута на получателя и неговото доказване. Липсата на ДДС-регистрация би могла да създаде допълнителни трудности на доставчика да ангажира доказателства за статута на данъчно задължено лице на получателя пред съответната данъчна администрация.

В конкретния случай считаме, че кипърската компания следва да се счита за данъчно задължено лице, услугите са с място на изпълнение на територията на Кипър на основание чл 21 ал 2 от ЗДДС и доставките не формират оборот за задължителна регистрация по чл. 96 от ЗДДС. Основанието за неначисляване на данък е чл. 86, ал. 3 във връзка с чл 21 ал 2 от ЗДДС.

Що се отнася до доставките на софтуерни услуги към получатели от трети страни на практика статутът на получателя е без значение. Когато доставките са към данъчно задължени лица мястото на изпълнение се определя по чл 21 ал 2 от ЗДДС. Мястото на изпълнение на същите доставки към получател данъчно незадължено лице, установено в трета страна се определя по реда на чл. 21, ал. 5 във връзка с т. 2, буква „в" и мястото на изпълнение отново е там, където е установен получателят.

От описаното не става ясно точно какви услуги извършва лицето, но ако те попадат в изброените в т. 2 от чл. 21, ал. 5, то данъчното третиране е същото.

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x