Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Регистрация по ДДС преди издаване на фактура за комисионна услуга

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

➤ Българска фирма набира персонал за германска фирма. Германската фирма купува билети, плаща заплати и осигуровки на работниците. Българската фирма издава фактура и получава комисиона от германската фирма. Длъжна ли е българската фирма да се регистрира по ДДС преди издаване на първата фактура за комисионна услуга?


Отговор:
Във въпроса не е посочено изрично, но от контекста може да се предположи, че българското дружество – доставчик на посредническата услуга, няма никаква регистрация по ЗДДС.

Посредническите услуги по набиране на персонал, предоставени към данъчно задължено лице, каквото предполагам, че е германската фирма, нямат специално третиране по ЗДДС и при определяне мястото на изпълнение на доставката се прилагат общите правила и по-конкретно чл 21 ал 2 от ЗДДС.

Текстът на разпоредбата определя, че мястото на изпълнение при доставка на услуга, предоставена към данъчно задължено лице, е там, където е установен получателят или негов постоянен обект, когато услугата се предоставя към постоянен обект. Съгласно чл. 97а, ал. 2 от ЗДДС на задължителна регистрация по закона подлежи всяко данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6, установено на територията на страната, което предоставя услуги по чл 21 ал 2 от ЗДДС с място на изпълнение на територията на друга държава членка. Задължението за подаване на заявление за регистрация на това основание възниква не по-късно от 7 дни преди датата, на която данъкът за доставката става изискуем (авансово плащане или данъчно събитие).

За да се определи дали в конкретния случай за Вас възниква основание за задължителна регистрация по чл. 97а от закона, следва да се отговори на въпроса дали услугата, която извършвате, е с място на изпълнение в друга държава членка. Това би било така, ако при определяне мястото на изпълнение се взема предвид установяването на получателя по седалище и адрес на управление, т.е. мястото на изпълнение би било Германия. Ако обаче дейността на германското дружество формира постоянен обект на територията на България и услугата по набиране на персонал е предназначена за този обект, то мястото на изпълнение е в България, поради установеността на фирмата тук по постоянен обект. В този случай не възниква задължение за регистрация по чл. 97а от ЗДДС, но доставката формира оборот за задължителна регистрация по чл. 96 от ЗДДС.

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Счетоводна практика - 9 експертни решения на казуси

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Счетоводна практика - 9 експертни решения на казуси"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x