Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Разплащания в брой с турски контрагенти

Алиция Профирова Отговор, предоставен от
Алиция Профирова
Въпрос:

➤ Българско юридическо лице (ООД) внася стоки от Турция, като фактурите по тях се разплащат по банков път. Турските им контрагенти обаче желаят с оглед на избягване на банковите такси и други неудобства с банковите разплащания част от тези фактури или всички да се плащат в брой. Сумите са от порядъка 2000 до 4000 - 5000 еврo на фактура и рядко превишават 10000 евро. Общо месечните доставки са на стойност около 20 - 25000 евро. Редно ли е разплащанията да се правят в брой, особено ако превишават 10000 лв. (каквото е ограничението на територията на Р България), независимо дали се плаща на българска или турска територия и с какви документи следва да се докаже това плащане пред българските данъчни органи, при положение че турските им контрагенти издават единствено фактура, на която дори не е упоменат начинyt на плащане, съответно няма и придружаващ касов бон или друг документ - еквивалент на касов бон, доказващ плащане в брой?


Отговор:
Съгласно чл. 1 от Закона за ограничаване на плащанията в брой, действието на закона е на територията на страната. Следователно, ако разплащанията с Вашия контрагент се извършват извън страната, няма нарушение на Закона.

Следва да имате предвид, че за да не е налице нарушение на Закона, то трябва да имате безспорно доказателство, че плащането на фактурата или част от нея е станало на територията на Турция. В тази връзка е необходимо да имате документ за извършеното плащане. Той може да бъде например разписка, която следва да е подписана от оторизирано лице на фирмата доставчик, която за да има силата и на счетоводен документ, следва да съдържа най-малко следните реквизити: Дата и място на извършеното плащане, сума във валута /задължително цифром и словом/, фактура, по която се плаща, име, длъжност или подпис на лицето, което е приело сумата име и длъжност на лицето платило сумата.

Допълнително бих искала да уточня: трябва да има доказателство, за това, че служител или друго оторизирано лице на купувача е пътувало за Турция, за да направи плащане по фактурите. Ако сумата е дадена на шофьора на транспортната фирма /която в случая е трето лице/, моето мнение е, че може да се счете, че плащането е извършено на територията на страната, с което изискванията на Закона са ще бъдат нарушени.

Съгласно чл. 3, ал. 1, т. 2 от Закона за ограничаване на плащанията в брой, независимо то факта, че всяко отделно плащане може да не надхвърля десет хиляди лева, когато плащанията се третират като свързани помежду си, то те следва да се извършват по банков път. Във Вашия случай плащанията ще се третират като свързани, защото Вие имате продължителни търговски отношения с доставчика от Турция и доставяте регулярно стоки от тях. Следователно не би следвало да извършвате плащания на територията на страната по фактурите от този доставчик.
 
С уважение:

 
Нормативна рамка

ЗОПБ
 

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x