Разплащания в брой с турски контрагенти

Алиция Профирова
на 02 Авг 2022
Въпрос:
➤ Българско юридическо лице (ООД) внася стоки от Турция, като фактурите по тях се разплащат по банков път. Турските им контрагенти обаче желаят с оглед на избягване на банковите такси и други неудобства с банковите разплащания част от тези фактури или всички да се плащат в брой. Сумите са от порядъка 2000 до 4000 - 5000 еврo на фактура и рядко превишават 10000 евро. Общо месечните доставки са на стойност около 20 - 25000 евро. Редно ли е разплащанията да се правят в брой, особено ако превишават 10000 лв. (каквото е ограничението на територията на Р България), независимо дали се плаща на българска или турска територия и с какви документи следва да се докаже това плащане пред българските данъчни органи, при положение че турските им контрагенти издават единствено фактура, на която дори не е упоменат начинът на плащане, съответно няма и придружаващ касов бон или друг документ - еквивалент на касов бон, доказващ плащане в брой?
Отговор:
Съгласно чл. 1 от Закона за ограничаване на плащанията в брой, действието на закона е на територията на страната. Следователно, ако разплащанията с Вашия контрагент се извършват извън страната, няма нарушение на Закона.
Следва да имате предвид, че за да не е налице нарушение на Закона, то трябва да имате безспорно доказателство, че плащането на фактурата или част от нея е станало на територията на Турция. В тази връзка е необходимо да имате документ за извършеното плащане. Той може да бъде например разписка, която следва да е подписана от оторизирано лице на фирмата доставчик, която за да има силата и на счетоводен документ, следва да съдържа най-малко следните реквизити: Дата и място на извършеното плащане, сума във валута /задължително цифром и словом/, фактура, по която се плаща, име, длъжност или подпис на лицето, което е приело сумата име и длъжност на лицето платило сумата. Допълнително бих искала да уточня: трябва да има доказателство, за това, че служител или друго оторизирано лице на купувача е пътувало за Турция, за да направи плащане по фактурите. Ако сумата е дадена на шофьора на транспортната фирма /която в случая е трето лице/, моето мнение е, че може да се счете, че плащането е извършено на територията на страната, с което изискванията на Закона са ще бъдат нарушени. Съгласно чл. 3, ал. 1, т. 2 от Закона за ограничаване на плащанията в брой, независимо то факта, че всяко отделно плащане може да не надхвърля десет хиляди лева, когато плащанията се третират като свързани помежду си, то те следва да се извършват по банков път. Във Вашия случай плащанията ще се третират като свързани, защото Вие имате продължителни търговски отношения с доставчика от Турция и доставяте регулярно стоки от тях. Следователно не би следвало да извършвате плащания на територията на страната по фактурите от този доставчик.
С уважение:
![]() ![]() |
Още по ЗОПБ:
|
БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "15 експертни решения на казуси от счетоводната практика"!
Подобни статии от категория ЗОПБ
20Дек2021
Ограничение за плащане в брой при разплащане с карта по касов бон
от Трендафил Василев
на 20 Дек 2021
30Ноем2021
Изплащане на възнаграждение по договор за управление в брой
от Трендафил Василев
на 30 Ноем 2021