Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Нарушение на ЗОПБ при усвояване на сума за лични нужди от ЕТ

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

➤ Питането ми е свързано с ЕТ, който отчита печалба 500000 лв за 2021 г. и тя е окончателно обложена. Води ли до санкции операция - Кт 501, Дт 122 - 500000 лв.? Може ли данъчните органи да санкционират фирмата заради нарушение на Закона за ограничаване на плащанията в брой и възприема ли се това за плащане по смисъла на закона?


Отговор:
Съгласно чл. 2, т. 1 от ЗОПБ законът не се прилага при тегленето и внасянето на пари в брой от/в собствени платежни сметки. Както дословно е посочено в указание УК-3/ 04.04.2011 г. на Министерството на финансите относно прилагането на закона във въпросната разпоредба по същество се визират операции, които по съществото си не представляват плащания по договори за доставки на стоки и услуги и се изразяват в управление на собствени парични средства на юридически и физически лица.

За разлика от търговското дружество и неговите съдружници, търговецът – физическо лице (едноличен търговец) не е отделен правен субект от своето търговско предприятие и в юридически смисъл не е налице разделност на имуществото между физическото лице – едноличен търговец и неговото търговско предприятие. По тази причина не е възможно сключване на какъвто и да било договор между едноличния търговец и неговото търговско предприятие, както и не е възможно да възникнат вземания или задължения (плащания) между едноличния търговец и търговското му предприятие. Отделянето на собствени активи, предназначени за лично ползване и определянето им за ползване в търговското предприятие и обратно не е свързано с прехвърляне на собственост, а представлява чисто условно разграничение на предназначението, като за данъчни цели може да се извърши съответна регулация в предвидените от закона случаи. В описания от Вас казус ЕТ се разпорежда с личното си имущество като от паричните средства, определени за търговското си предприятие, усвоява сума за свои лични нужди. При тази операция не съществува договор и плащане по договор и съответно разпоредбите на ЗОПБ са неприложими.

С уважение:


Нормативна рамка

ЗОПБ

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

Подобни статии

x