Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Прилагане на режим на облагане на маржа при препродажба на лек автомобил

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

➤ Фирма, регистрирана по ЗДДС, занимаваща се с извършването на международен транспорт, иска да закупи лек автомобил от данъчно задължено лице в Германия с цел препродажба на физическо лице в България. Възможно ли е да се приложи режим за облагане на маржа и да не се начисли ДДС на продажната фактура, ако да, какви трябва да са реквизитите в покупната фактура и как тя трябва да се отрази в дневника за покупки? Ако не е възможно да се приложи, как да се оформи продажната фактура, ако покупната фактура е ВОП и трябва да се отрази с протокол по чл. 117 и необходимо ли е да се подаде VIES декларация?


Отговор:
За да може да се приложи режима на облагане на маржа при продажба на автомобил, трябва автомобилът да е стар и да е закупен от едно от лицата изброени в чл. 143, ал. 1 от закона. След като ще закупите автомобила от данъчно задължено лице, продавачът трябва да е приложил режима на облагане на маржа или доставката да е освободена на основание аналогично на чл. 50 от нашия закон, или данъчно задълженото лице не е регистрирано по ДДС и автомобилът е бил ДМА. В немската фактура трябва задължително да е цитирано едно от основанията – прилагане на режим на маржа или освободена доставка. Обичайно при прилагане на маржа се изписва „Differenzbesteuerung“ или ”Verkauf nach § 25 a UstG”.

Само в тези случаи можете да приложите режима на маржа при последващата продажба.

Чуждестранните фактури не са данъчни документи, издадени по реда на ЗДДС, затова не е необходимо да се отразяват в дневника за покупки.
 
Ако автомобилът не е стар или доставчикът не прилага режимът на маржа или освободена доставка и доставчикът е регистриран по ДДС в ЕС, ще извършите ВОП по реда на чл. 13, ал. 1 или ал. 2 от ЗДДС. В случай на ВОП, данъкът е изискуем от получателя и следва да издадете протокол по чл 117 като си начислите данъка.

VIES декларация се подава само при доставки - ВОД, услуги по чл. 21, ал. 2, тристранна операция или доставка на стоки под режим на складиране на стоки до поискване. След като последващата продажба ще е към ФЛ в България, няма да имате основание да отразявате доставката във VIES декларацията. 

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x