Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Префактуриране на гориво и пътни такси за транспорт през различни държави на продадено МПС

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

Транспортна фирма, регистрирана по ДДС, продава на разсрочено плащане МПС на друга българска фирма, регистрирана по ДДС. Съществува договор между двете фирми, в който се посочва, че собствеността ще бъде прехвърлена след окончателното изплащане на МПС-то. В талона на МПС-то фирмата – купувач на този етап е записана като ползвател на композицията. В договора е записано, че всички разходи, свързани с дейността по транспортната услуга, са за сметка на купувача. Но тъй като МПС-то е все още наша собственост, купувачът не може пряко да заплаща разходите за гориво, пътните такси и винетките. Той използва наши карти на DKV, WAG, AS 24 и т.н. Дружеството ни е основен получател по фактурите на доставчиците, предлагащи посочените карти. От написаното по-горе възникват следните въпроси:

1. Може ли фирмата ни - получател по фактурата да префактурира на другата фирма горивото и заплатените пътни такси - в отделните страни се начислява различна данъчна ставка - и ако може, с каква е данъчната ставка? Ако не е допустимо префактуриране, то тогава по какъв начин двете фирми биха могли да уредят тези взаимоотношения?

2. Могат ли да използват известие за плащане, съдържащо всички необходими реквизити съгласно ЗСч, ЗКПО и ДДС?

3. Дружеството ни кандидатства за възстановяване на ДДС от ЕС с фактури от доставчиците,предлагащи изброените по- горе карти. Как ще се уреди получаването на ДДС от ЕС за разходи, които реално фирмата ни не е извършила за продаденото на изплащане МПС?

4. Фирмата, която обработва документите във връзка с възстановяването на ДДС от чужбина, удържа такса - определен процент от сумата за възстановяване. Как ще се префактурира тази такса на реалния ползвател, тъй като за нея ние си самоначисляваме ДДС с Протокол по чл. 117?

5. Може ли да издадем фактура към другото дружество за заплащането на комисионна за обработка на информацията?

6. Какви ще бъдат счетоводните записвания?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Префактуриране на гориво и пътни такси за транспорт през различни държави на продадено МПС

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Отчитане на активите по лизинг при прилагане на СС 17 – лизинг

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Отчитане на активите по лизинг при прилагане на СС 17 – лизинг"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x