Отразяване на митническа декларация в дневници по ДДС

Ели Марова Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
на 15 Юли 2022
Въпрос:
➤ Фирмата ни се занимава с производство на осветители. Закупихме материали от Великобритания. Изготвянето на митническа декларация, освобождаването и заплащането на ДДС е осъществено от Ди Ейч Ел България, наш упълномощен представител. В митническа декларация фирмата ни е вписана като вносител, а в платежното нареждане като задължено лице. Оказа се, че не трябва да възстановяваме платения ДДС на Ди Ейч Ел, тъй като бил за сметка на доставчика. Как да процедираме с митническа декларация? Следва ли да бъде отразена в дневниците по ДДС? Платежното нареждане за внесения от Ди Ейч Ел данък достатъчно доказателство ли е, за да не ни търсят от НАП?
Отговор:
Условията за упражняване правото на приспадане на данъчен кредит са регламентирани в чл. 71 от ЗДДС, според който лицето упражнява правото си на приспадане на данъчен кредит, когато е изпълнило едно от изброените условия. Едно от тях е лицето да притежава митнически документ за внос, в който лицето е посочено като вносител и данъкът е внесен по реда на чл. 90, ал. 1 - в случаите на внос по чл. 16.
Чл. 90, ал. 1 от своя страна изисква в случаите по чл. 16 вносителят на стоки да внесе ефективно начисления от митническите органи данък в държавния бюджет по сметка на съответното митническо учреждение, оформящо вноса. В случая данъкът, начислен от митническите органи, е внесен в държавния бюджет от упълномощен представител. Съгласно чл. 77, пар. 3 от Регламент (ЕС) № 952/2013 длъжник на митническото задължение е деклараторът. При косвено представителство лицето, за сметка на което се извършва митническото деклариране, също е длъжник. След като в митническата декларация, фирмата Ви е вписана като вносител, а в платежното нареждане като задължено лице, всички условия за ползване на данъчен кредит, които поставя закона ще са изпълнени. Това, че данъкът е за сметка на доставчика, означава, че най-вероятно сте договорили такива условия за доставка, което пък означава, че доставчикът е включил в доставната цена дължимите митни сборове и данъци. Считам, че имате право на данъчен кредит като отразите митническата декларация в дневника за покупки. По този начин няма да се наруши основния принцип на данъка – некумулативност.
С уважение:
![]() ![]() |
Още за митническа декларация:
|
БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "15 експертни решения на казуси от счетоводната практика"!
Подобни статии от категория ЗДДС
17Ноем2023
Третиране на апортна вноска, направена от земеделски производител в собственото му ЕООД
от Христо Досев
на 17 Ноем 2023
15Ноем2023
Фактуриране и плащане на ДДС при директна продажба в Белгия на закупени от Украйна стоки
от Ели Марова
на 15 Ноем 2023
16Ноем2023
Възстановяване на ползван данъчен кредит във връзка с автомобили на оперативен лизинг
от Христо Досев
на 16 Ноем 2023
13Ноем2023
Отчитане на протокол към НЗОК във връзка с внос на лекарства
от Елена Илиева
на 13 Ноем 2023
03Ноем2023
Регистрация по IOSS за фирма с предостоящи продажби в ЕС и у нас
от Ели Марова
на 03 Ноем 2023