Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Отразяване на митническа декларация в дневници по ДДС

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

➤ Фирмата ни се занимава с производство на осветители. Закупихме материали от Великобритания. Изготвянето на митническа декларация, освобождаването и заплащането на ДДС е осъществено от Ди Ейч Ел България, наш упълномощен представител. В митническа декларация фирмата ни е вписана като вносител, а в платежното нареждане като задължено лице. Оказа се, че не трябва да възстановяваме платения ДДС на Ди Ейч Ел, тъй като бил за сметка на доставчика. Как да процедираме с митническа декларация? Следва ли да бъде отразена в дневниците по ДДС? Платежното нареждане за внесения от Ди Ейч Ел данък достатъчно доказателство ли е, за да не ни търсят от НАП?


Отговор:
Условията за упражняване правото на приспадане на данъчен кредит са регламентирани в чл. 71 от ЗДДС, според който лицето упражнява правото си на приспадане на данъчен кредит, когато е изпълнило едно от изброените условия. Едно от тях е лицето да притежава митнически документ за внос, в който лицето е посочено като вносител и данъкът е внесен по реда на чл. 90, ал. 1 - в случаите на внос по чл. 16.

Чл. 90, ал. 1 от своя страна изисква  в случаите по чл. 16 вносителят на стоки да внесе ефективно начисления от митническите органи данък в държавния бюджет по сметка на съответното митническо учреждение, оформящо вноса.
 
В случая данъкът, начислен от митническите органи, е внесен в държавния бюджет от упълномощен представител. Съгласно чл. 77, пар. 3 от Регламент (ЕС) № 952/2013 длъжник на митническото задължение е деклараторът. При косвено представителство лицето, за сметка на което се извършва митническото деклариране, също е длъжник.

След като в митническата декларация, фирмата Ви е вписана като вносител, а в платежното нареждане като задължено лице, всички условия за ползване на данъчен кредит, които поставя закона ще са изпълнени.

Това, че данъкът е  за сметка на доставчика, означава, че най-вероятно сте договорили такива условия за доставка, което пък означава, че доставчикът е включил в доставната цена дължимите митни сборове и данъци. Считам, че имате право на данъчен кредит като отразите митническата декларация в дневника за покупки. По този начин няма да се наруши основния принцип на данъка – некумулативност.
 
С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДС

Регламент (ЕС) № 952/2013

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x