Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Възстановяване на ДДС при внос на негодна продукция

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

➤ Ние сме фабрика за кучешка и котешка храна. Ще внасяме зърно от Украйна като сурoвина за нашето производство. На митница трябва да си платим ДДС. Вземаме стоката в завода и установяваме, че стоката ни е негодна. Какво се случва с ДДС, което сме платили на митница, възстановяват ли ни го и какъв е редът за това? Аз се запознах със ЗДДС в частта му за отложено ДДС при внос, но на този етап не отговаряме на условието за митническа стойност и Приложение 3 от него.


Отговор:
След като стоката е освободена от митница, редът за възстановяване на платения данък на митница е по общия ред на закона, като включите митническата декларация в дневника за покупки.

Когато обаче, ползвате право на данъчен кредит за стока, която бракувате, законът изисква корекция на данъчния кредит по реда на чл. 79, ал. 1 от закона.

Корекции по чл. 79 не се извършват в случаите, изброени в чл. 80 от закона. За да не се налага да правите корекция на ползвания данъчен кредит при брак на стока, трябва да е налична една от причините, изброени в чл. 80, ал. 2 от закона, а именно:
1. унищожаване, липса или брак, причинени от непреодолима сила, както и в случаите на унищожаване на акцизни стоки под административен контрол по реда на Закона за акцизите и данъчните складове;
2. унищожаване, липса или брак, причинени от аварии или катастрофи, за които лицето може да докаже, че не са причинени по негова вина или по вина на лицето, което използва стоката;
3. технологичен брак в допустимите норми, определени с технологичната документация за съответното производство или дейност;
4. брак поради изтичане срока на годност/ трайност, определен съгласно изискванията на нормативен акт.
 
В случая не е ясно каква е причината за негодността на стоката. В такива случаи би следвало да потърсите оторизирана фирма за стоков контрол при внос, която да изготви протокол, на базата на който да поискате обезщетение от доставчик, превозвач или застраховател. 
 
С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДС

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x