Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Отдаване на личен апартамент под наем през Booking

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

Физическо лице иска да отдава под наем личен апартамент, който се намира в зимен курорт. Отдаването под наем ще се осъществява чрез платформата Booking и ще е за многократни къси наемания. Лицето е държавен служител и не може да извършва търговска дейност, в тази връзка има възможност да отдаде апартамента с договор за наем на друго физическо лице (брат му) или с фирма (ЕООД, СОЛ, нерегистрирана по ЗДДС), която е на баща му и в момента няма дейност. Физическото лице/ юридическото лице ще оперират дейността по отдаване под наем чрез Booking на апартамента. Може ли физическо лице да отдава под наем многократно апартамент чрез платформата Booking? Ще се третира ли това като търговска дейност? Ако се третира като търговска дейност по чл. 26, ал. 7 от ЗДДФЛ, ще се признаят ли документално обоснованите извършени разходи по дейността, задължено ли е лицето да се осигурява, трябва ли да се регистрира по чл. 97а от ЗДДС и да внася ддс върху комисионната от Booking? Ако фирмата (нрегистрирана ЗДДС) извършва дейността, трябва ли задължително да се регистрира по чл. 97а от ЗДДС? Има ли възможност да се избегне такава регистрация? При евентуална регистрация по ЗДДС на общо основание, какви стъпки трябва да се предприемат, за да може фирмата да начислява 9% ДДС (туристическа услуга)? Като цяло, според Вас, кой е по-добрият вариант - физическото или юридическото лице да извършват тази дейност?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете цялата статия
Отдаване на личен апартамент под наем през Booking

Бележка: Пълният текст на статията е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x