Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Осчетоводяване на плащане на наем за ползване на апартамент в Белгия от шофьори

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

➤ Транспортна фирма наема апартамент от физическо лице в Белгия с договор за една година. В него преспиват шофьорите, работещи по тази дестинация. За съжаление дружеството не получава никакъв документ от собственика за наема. Плащането е ежемесечно, като в основанието се пише плащане по договор. Как се разглежда ситуацията от гледна точка на ЗДДС и как трябва да се осчетоводи? Трябва ли задължително да търсим някаква разписка за наема?


Отговор:
От гледна точка на ЗДДС безспорно е налице доставка на наемна услуга, която е с място на изпълнение там, където се намира недвижимият имот, т.е. в Белгия, на основание чл. 21, ал. 4, т. 1 от ЗДДС. Тъй като мястото на изпълнение на наемната услуга е извън територията на страната разпоредбата на чл. 82, ал. 2, т. 3 от ЗДДС е неприложима и за доставката не се дължи български данък. Накратко, по ЗДДС нямате никакви задължения във връзка с наемната услуга.

Тъй като явно наемният договор е сключен между българското дружество и наемодателя, то за счетоводни цели наемът представлява разход за външна услуга. За да бъде признат този разход за счетоводни цели е задължително той да е документално обоснован. Ако плащането се извършва по банков път платежното нареждане с основание „плащане по договор" е достатъчен документ, ако е налице и писмен договор между страните, от който да е видно, за какво се извършва плащането. Съгласно разпоредбата на чл. 9, ал. 3, т. 4 от ЗДДФЛ в тези случаи физическото лице – получател на доход, може да не издава документ по чл. 9, ал. 2 от закона. Тъй като разходът явно е свързан с дейността, за да е признат за данъчни цели той следва да е документално обоснован по смисъла на чл. 10 от ЗКПО.

Бихме желали да напомним, че съгласно разпоредбата на чл. 8, ал. 6, т. 5 от ЗДДФЛ доходите от наем на недвижимо имущество (независимо къде се намира то), начислени/ изплатени от местни лица в полза на чуждестранни физически лица, са доходи от източник в България и съответно подлежат на облагане с окончателен данък на основание разпоредбата на чл. 37, ал. 1, т. 4 от ЗДДФЛ. Между България и Белгия има сключена СИДДО и съгласно текста на спогодбата въпросните доходи попадат в чл. 21 „други доходи", като разпоредбата предвижда, че те са облагаеми само в Белгия. За да се ползва въпросното освобождаване от данък при източника в България следва да се предприеме процедурата, разписана в раздел трети, чл. 135 – чл. 142 от ДОПК. За повече информация можем да предложим становище по сходен казус на ОУИ София, изх. № 23-22-1977/15.01.2016 г., достъпно в секция „Въпроси и отговори" на Интернет страницата на НАП.

С уважение:

 
 

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x