Определяне на облагаеми доходи за лица, получаващи възнаграждения във валута, включително крипто
Отговор, предоставен от
Христо Досев
Христо Досев
на 10 Апр 2023
Въпрос:
Физически лица, извършващи стопанска дейност като свободни професии, имат сключени договори с клиенти, според които е определена цена на услугите му във валута - евро, долари, криптовалути. Фактурата в лева е конвертираната стойност на валутата спрямо курса на БНБ в деня на фактурирането за доларите, а в евро - по фиксирания курс 1,95583. Писмените им договорки са за фиксирано месечно заплащане или на час, като нямат клаузи за допълнителни бонуси. Когато получават средствата по банков път, обаче, забелязвам понякога по-големи отклонения и в увеличение, и в намаление. При определянето на облагаемия доход следвам разпоредбите на ЗДДФЛ - чл.11 (1), т.2 /касовия принцип на отчитане/, според който придобит е доходът, който е получен по сметката на лицето. Изчислявам придобиването по курса спрямо лева на конкретната валута в деня на постъпленията по сметката, както пише в чл.10 (3) от ЗДДФЛ. Разликата вероятно идва от конвертирането на валутата, но аз не зная по какъв курс са изчислили сумата към датата на превода, а разликата не се равнява на разликата в обменните курсове между датата на фактуриране и датата на постъпление. Казала съм на клиентите си да попитат своите клиенти на какво се дължат тези разлики, за да се изяснят. В случай че не получа допълнителна информация от тях, как е редно да подходя за целите на ЗДДФЛ при определяне на облагаемия доход - този, който е фактуриран (а разликата да влезе в НПР 25%) или реално придобития, следвайки ЗДДФЛ (което считам за правилно)? И когато той е по-висок от фактурираната сума и разликата не идва от курсовете в датата на фактуриране и на получаване, следва ли да издам дебитно известие?
Относно криптовалутите (BTH) като платежно средство - задължени ли са получателите да ги обменят в лева след всеки превод или може да си ги оставят в електронния портфейл без да се притесняват от данъчни последствия? Те така или иначе ще са включени в облагаемия доход на лицето и ще се обложат по стойност към момента на придобиване, но с времето е вероятно да варира цената им предвид волатилността им. Възникват ли някакви допълнителни данъчни задължения, ако лицето само ги държи в портфейла си и ги обмени, когато прецени? А ако в някакъв момент реши да купи с тях други криптовалути или да ги продаде, ще трябва да се отчете доход в ГДД, но тъй като първоначалното придобиване не е станало с покупка, как е правилно да оценя резултата от продажбата?
Имам и един клиент, отново ФЛ със стопанска дейност, получава заплащане по банков път в евро, на който възложителят му удържа проценти при всеки превод, но в договора между тях не пише нищо за това, а само един информативен имейл за удръжки за банков трансфер. С регистрацията в платформата на клиента си (без която регистрация няма да могат да сключат договор) се е съгласил с общите му условия и там е упоменато същото - за банков трасфер. Писахме им да ни дадат информация за тези удръжки и дали няма да ни изпращат фактури за тях, но не ни отговориха. Предполагам са банкови такси, които са за тяхна сметка, но прихващат и от изпълнителя. В този случай как да определя облагаемия му доход? По-скоро клоня към включване на тези удръжки към облагаемия доход на лицето, а ако се получи отново разлика, остава да е от конвертирането. Но дали е правилно?
Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете цялата статия
Определяне на облагаеми доходи за лица, получаващи възнаграждения във валута, включително крипто
Бележка: Пълният текст на статията е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.
Влизане в акаунта
Защо да се регистрирам?
- експерти на Ваше разоложение 24/7/365
- база данни с новини, отговори, анализи
- на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство
БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "15 експертни решения на казуси от счетоводната практика"!
Подобни статии от категория ЗДДФЛ
05Септ2024
Третиране на доходи от продажба на обзавеждане и подобрения на недвижим имот
от проф. д-р Любка Ценова
на 05 Септ 2024
26Авг2024
Подаване на декларации към НАП при кончина на собственик на ЕООД
от Христо Досев
на 26 Авг 2024
23Юли2024
Деклариране на данък от ФЛ със свободна професия като лекар
от Христо Досев
на 23 Юли 2024
24Юли2024
Деклариране на доход от продажба на колекционерски предмети
от Елена Илиева
на 24 Юли 2024
23Юли2024
Регистрация по ДДС за българско ФЛ, отдаващо собствен имот в Гърция за временно пребиваване на туристи
от Елена Илиева
на 23 Юли 2024