Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Облагане по ЗДДС на услуга по складиране и митническа обработка към иранска фирма

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

➤ Дружество приема да съхранение за определен срок товар (стока) на иранска фирма в свой склад в страната и оказва техническа и административна помощ при митническата обработка на товара за износ. Възможно е дружеството да извърши и транспорта на стоката от България до Иран? Какво ще е облагането по ЗДДС на услугата към иранска фирма „Складиране и митническа обработка“?. Ще има ли значение дали транспортът ще се извърши от нашето дружество или не?


Отговор:
Когато става въпрос за комплексна услуга, често пъти различните услуги, които я съставляват, може да имат различно данъчно третиране, затова е много важно да се прецени дали някоя от услугите се явява съпътстваща доставка на основната или не.   

Съгласно европейската практика може да се определи най-общо, че съпътстваща е тази доставка, която от гледна точка на получателя няма самостоятелно значение и същият не би сключил сделката, за да придобие самостоятелно предмета на тази доставка, а тя се явява необходимост, допълнение или повишаваща качеството добавка към другия, основен предмет на доставката. Също така е важно да се определи дали някоя от съпътстващите услуги няма съществен дял, което би я третирало самостоятелно за данъчното облагане.

В случая от въпроса се разбира, че има договор за съхранение на стока за определен срок и на конкретно място. Това ще определи услугата за съхранение като доставка, свързана с недвижим имот, и мястото на изпълнение ще се определи по реда на чл. 21, ал. 4 от закона. След като складът се намира в страната, тогава и услугата ще е с място на изпълнение в страната. Услугата е облагаема, тъй като не е в изброените освободени доставки. Доставката ще е облагаема с 20%, тъй като няма данни за прилагане на нулева ставка.

Следва да отбележа, че доставката на услуги по складиране не следва да се счита свързана с недвижим имот, когато:
- получателите на услугата по складиране нямат никакво право на достъп до частта от недвижимия имот, в която са складирани стоките им, или
- недвижимият имот, на или в който трябва да се складират стоките, не представлява централен и абсолютно необходим елемент от доставката на услуги. Съгласно практиката на СЕС, единствено доставките на услуги, които имат достатъчно пряка връзка с даден недвижим имот, следва да се третират като такива свързани с този имот. Това означава, че ако услугата, която предоставяте, не конкретизира определен имот, т.е. недвижимият имот, в който трябва да се складират стоките, не представлява централен и абсолютно необходим елемент от доставката на услуги, тогава не би могла да се свързва с недвижим имот и мястото на изпълнение ще се определи по реда на чл 21 ал 2 от ЗДДС.  

Що се отнася до митническата обработка, следва да се прецени дали е договорена допълнително извън доставката за съхранение. В този случай мястото на изпълнение на доставката ще се определи по реда на чл 21 ал 2 от ЗДДС и ще е там, където получателят – ДЗЛ е установил своята независима икономическа дейност. В случая това е Иран и тази услуга няма да се облага в страната, съгласно чл 86 ал 3 от ЗДДС. Ако митническото обслужване има характеристика на съпътстваща доставка, тогава облагането ще следва облагането на основната доставка. За да се определи като такова, то не трябва да има самостоятелно значение за клиента.
 
Относно спедиторската услуга, съгласно чл. 22, ал. 5 от закона спедиторска услуга е услуга по организиране, осъществяване или обслужване на транспорт на стоки в рамките на Европейския съюз или извън него и включените в него дейности по транспортна обработка, обработка на документи, складиране и застраховане. ЗДДС приравнява спедиторските услуги на  услуги по транспорт на стоки. Това означава, че няма значение дали Вие ще извършите транспорта или ще наемете транспортна фирма за доставката. Мястото на спедиторската услуга ще се определи по реда на чл 21 ал 2 от ЗДДС и ще е там, където получателят – ДЗЛ е установил своята икономическа дейност. След като мястото на услугата е извън страната, доставката не се облага в България, на основание чл 86 ал 3 от ЗДДС.  
 
С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДС


БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x