Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Облагане по ЗДДФЛ и ЗДДС на продажба на собствени движими и недвижими вещи от ФЛ

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

➤ Физическо лице прави следните продажби през 2021 г. на движими и недвижими вещи, които са семейна имуществена собственост:

1. Продава каравана през април 2021 г. за 4800 лв., която е закупена през 2018 г.

2. Продава на 20 август 2021 г. апартамент за 60 000 евро, закупен през 2011 г.

3. Продава на 21 септември 2021 г. къща за 200 000 лв., закупена през юли 2016 г.

Какви данъци съгласно ЗДДФЛ и ЗДДС трябва да плати това лице? Според мен съгласно ЗДДФЛ той не дължи данъци и за трите продажби, тъй като се основавам на чл. 13, ал. 1, т. 1б и т. 2а. Но не знам дали има някакви задължения по ЗДДС. Според мен, тъй като той продава собствени жилища и не е търговец, не би трябвало да се регистрира по ДДС и да дължи ДДС за продажбата на къщата. Тъй като това са еднократни продажби, нe би трябвало да му се считат за оборот за ДДС.


Отговор:
Правилно сте се ориентирали, че продажбата на караваната е освободена от облагане на основание чл. 13, ал. 1, т. 2, буква „а" от ЗДДФЛ.

Относно продажбите на недвижимите имоти считаме, че те също са необлагаеми на основание чл. 13, ал. 1, т. 1 от ЗДДФЛ. Във въпроса не се споменава дали къщата е с двор, което е доста често срещан вариант. В този случай към недвижимия жилищен имот се причислява само тази част от двора, която представлява прилежащ терен на сградата, по смисъла на ЗУТ. Останалата част от двора представлява самостоятелен недвижим имот, който не е жилищен и продажбата му може да бъде освободена от облагане единствено и само на основание чл. 13, ал. 1, т. 1 буква „б" от закона. В конкретния случай обаче, продаденият апартамент и къщата попадат както в хипотезата на буква „а", така и в хипотезата на буква „б", като едната хипотеза не изключва другата и те могат да се ползват едновременно. Следователно, ако вторият продаден имот е къща с дворно място, то апартаментът ще бъде освободен от облагане на основание чл. 13, ал. 1, т. 1, буква „а" от ЗДДФЛ, а къщата и дворното място ще са освободени от облагане като два отделни имота на основание чл. 13, ал. 1, т. 1, буква „б" от ЗДДФЛ.
 
Инцидентната продажба на недвижим имот от физическо лице не представлява независима икономическа дейност и съответно е извън обхвата на ЗДДС. При дефиниране на дадена дейност като независима икономическа дейност за целите на ЗДДС би следвало на първо място да се определят целите и намеренията, с които тя се извършва, а не толкова механичният брой на реализираните доставки. Според практиката на Съда на европейския съюз обикновеното упражняване на правото на собственост от неговия титуляр само по себе си не може да се разглежда като икономическа дейност, а броят и мащабите на осъществените продажби сами по себе си не са определящи. Съдът е приел, че мащабът на продажбите не може да представлява критерий за разграничаване на дейностите на участник в оборота, действащ като частно лице, които са извън приложното поле на Директива 2006/112, и тези на оператор, чиито сделки представляват икономическа дейност. Ако обаче лицето предприема активни действия, като използва средства, подобни на тези, използвани от производител, търговец или доставчик на услуги в качеството му на данъчно задължено лице, то дори и една доставка би представлявала независима икономическа дейност и съответно би попаднала в обхвата на ЗДДС.

В конкретния случай считаме, че става въпрос за обичайно управление на лично имущество, но дори и НАП да застъпи максимално фискално третиране на казуса, т.е. да прецени, че е налице независима икономическа дейност, бихме желали да напомним, че оборот за задължителна регистрация в случая биха могли да формират само продажбата на караваната и евентуално продажбата на дворното място, ако то е урегулиран поземлен имот. Продажбите на апартамента, на къщата и на дворното място, ако то не е УПИ, са освободени от облагане на основание чл. 45, ал. 1 и ал. 3 от ЗДДС.

С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДС

ЗДДФЛ

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x