Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Облагане на продажба на самолетни билети

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

В продължение на този въпрос: В отговора, който получих от Вас във връзка с продажбата на самолетни билети, Вие отговаряте, че трябва да издам касов бон за сумата на самолетния билет + комисионната. В коя група трябва да се отрази продажбата - цялата сума в група Б ли? Т.е. цената, която ще плати крайният клиент на туроператор Х, трябва да е включен и 20% ДДС? За да конкретизирам ще заложа пример: от Премиер турс получавам протокол за самолетен билет за 100 лева, фактура за комисионна за 5 лева. Обща сума 105 лева. Туроператор Х го продава на краен клиент за 150 лева. В случая издавам фактура за 150 лева, в която на отделен ред посочвам данък добавена стойност в размер на 25 лв. В такъв случай туроператор Х е по-добре да облага продажбата на самолетен билет като обща туристическа услуга, позовавайки се на Решение С-16391 на СЕС по дело Van Ginkel Waddinxveen, където е посочено, че специалният ред на облагане на туристически услуги се прилага дори и ако туроператор доставя само единична услуга, а не пълен пакет? В отговора си посочвате, че посредническите услуги при тънически превоз трябва да се облагат с 20%, а в чл. 36, ал. 1 от ЗДДС е посочено, че облагаеми с нулева ставка е доставката на услуги, предоставяни от агенти, брокери и други посредници, дейставщи от името и са сметка на друго лице, когато са свързани с доставки от глава трета.

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Облагане на продажба на самолетни билети

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x