Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Неиздаване на фактура за аванс във връзка с предстоящ ВОД

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

➤ Българско дружество, регистрирано по ДДС в България, предстои да извърши ВОД на италианска фирма, регистрирана по ДДС в Италия. В тази връзка италианската фирма е платила аванс, за който настоява да ѝ бъде издаден инвойс. Коя норма от европейското законодателство можем да цитираме, за да защитим отказа си да издадем фактура за аванс за ВОД, каквато нямаме задължение да издаваме?


Отговор:
Съгласно чл. 219а, пар. 1 от Директива 2006/112/ЕО за фактурирането се прилагат правилата, приложими в държавата членка, в която се счита, че е извършена доставката на стоки или услуги, в съответствие с разпоредбите на дял V.

Когато издавате фактури за доставка на стоки с място на изпълнение в страната, следва да се съобразите с българското законодателство.

Съгласно чл. 113, ал. 5 от ЗДДС независимо от ал. 4 при вътреобщностна доставка, включително в случаите на авансово плащане, фактурата се издава задължително не по-късно от 15-о число на месеца, следващ месеца, през който е възникнало данъчното събитие по чл. 51, ал. 1.

Това означава, че за авансовите плащания за ВОД се издават авансови фактури, но крайния срок за издаването им не е 5 дни от получаване на плащането, а до 15-то число на месеца, следващ месеца, през който е възникнало данъчното събитие. При издаването на авансовите фактури няма начален срок, а само краен, т.е. можете да издадете фактурата дори преди да получите плащането. Важно е да се спази крайният срок, както и отразяването на фактурата при настъпване на изискуемост на данъка.

В случая можете да издадете авансовата фактура при получаване на плащането или в по-късен момент, но тази фактура трябва да отразите в дневника за продажби и VIES декларацията едва когато данъкът за доставката стане изискуем по правилата на чл. 51 от закона.
 

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Счетоводна практика - 9 експертни решения на казуси

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Счетоводна практика - 9 експертни решения на казуси"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x