Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Кредитно известие при поетапно възстановяване на авансово плащане след разваляне на доставка

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

➤ Дружеството ни е получило авансово плащане от клиент за извършване на услуга, като е издало фактура за получената сума. Същевременно е превело аванс за необходимите материали на доставчик и е ползвало данъчен кредит по авансовата фактура. Към момента клиентът ни се отказва от извършването на услугата, като настоява да му бъде издадено кредитно известие за цялата сума, въпреки че няма върнати, прихванати или уредени по друг начин суми. Възникват ни следните въпроси:

- Има ли някаква нова промяна (след промяната от 2017 г.) на режима, касаещ разваляне на доставка, за която има само авансово плащане от гледна точка на ЗДДС? Има ли нормативно основание клиентът ни да иска издаване на кредитно известие веднага и за цялата сума? (сумата ще връщаме поетапно и ще издаваме КИ за размера на върнатото)?

- За размера на ползвания от нас данъчен кредит по авансовата фактура от доставчика сме издали протокол на основание чл.78 ал.4 от ЗДДС, който ще включим в Дневник Покупки със знак „-„(т.е.както бихме включили кредитно известие от доставчика, само вид документ ще бъде 09) - правилно ли е това?


Отговор:
В закона няма промяна на режима след 2017 г., касаещ разваляне на доставка, за която има авансово плащане. След като клиентът се отказва от доставката, той следва да коригира ползвания данъчен кредит по авансовата фактура по реда на чл. 78, ал. 4 от закона. От друга страна доставчикът все още дължи данъка, начислен по авансовата фактура до връщане на сумата. Чл. 115, ал. 2 от закона изисква издаване на кредитно известие, когато се издава за доставка, за която е издадена фактура с начислен данък за получено авансово плащане, в 5-дневен срок от датата на връщането, прихващането или уреждането по друг възмезден начин на авансово преведената сума за размера на върнатата, прихваната или уредената по друг възмезден начин сума. Т.е. след като не връщате авансово получената сума, нямате основание да издадете кредитно известие.

По отношение на получената от Вас авансова фактура за закупуване на материали, правилно сте издали протокол за корекция на основание чл. 78, ал. 4 при условията на чл.66 ал.1 от ППЗДДС, както и отразяването му в дневника за покупки със знак минус и вид документ 09.

С уважение:

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x