Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Фактуриране на авансово плащане за продажба на автомобил по маржа на цената

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

➤ Автокъща продава автомобил втора употреба, които следва да бъде продаден по маржа на цената. Фирмата получава авансово плащане по банков път. Как да бъде издадена фактурата за аванс: с ДДС или без ДДС, а ако е без ДДС - на какво основание? В коя колона в дневника за продажба попада фактурата за аванс? След това как да бъде издадена фактура и приспаднат аванса? Следователно протокол за ДДС на маржа на цената кога следва да бъде издаден?


Отговор:
Чл. 25, ал. 7 от ЗДДС определя общото правило за изискуемост на данъка при авансово плащане и то гласи, че когато преди да е възникнало данъчно събитие, се извърши цялостно или частично авансово плащане по доставка, данъкът става изискуем при получаване на плащането (за размера на плащането), с изключение на получено плащане във връзка с вътреобщностна доставка. Когато се прилага облагане на маржа на цената има специална разпоредба в чл. 144, ал. 3 от закона и тя определя, че данъкът за доставките по чл.143 става изискуем на последния ден от данъчният период, през който е възникнало данъчното събитие за доставката. Следователно, за получено авансово плащане (цялостно или частично) по доставка, по която доставчикът прилага специалния ред на облагане маржа на цената по чл. 143 от ЗДДС не възниква изискуемост на данъка, на основание чл. 144, ал. 3 от ЗДДС.

За полученото авансово плащане, съгласно чл. 113, ал. 1 от ЗДДС дилърът е длъжен да издаде фактура. Съгласно чл. 148, ал. 1 от ЗДДС във фактурата дилърът вписва „режим на облагане на маржа - стоки втора употреба“. Съгласно чл. 89 от ППЗДДС във фактурите и известията към тях дилърите не посочват данъчна основа и данък, а фактурите и известията към фактурите се описват в дневника за продажбите за съответния период, без за тях да се попълва информацията в колони 9 - 25 на приложение № 10.

Данъкът за доставката става изискуем на последния ден от данъчния период, през който е възникнало данъчното събитие за доставката. Това означава, че протоколът по чл. 90 от ППЗДДС се издава и отразява през данъчния период, през който е възникнало данъчното събитие на доставката - прехвърляне правото на собственост върху стоката.
 

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x