Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Начисляване на ДДС при продажба на имот от нотариус

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

➤ Физическо лице е нотариус, регистриран по ЗДДС. Издава фактури по правилата за нотариална дейност. При продажба на семеен имот, собственост на физическите лица - продавачи, на фирма, собственост на съпругата (фирмата е регистрирана по ЗДДС) - купувач, двамата съпрузи си запазват правото на ползване върху продадения имот за себе си, пожизнено и безвъзмездно, заедно и поотделно. Сумата по продажбата на недвижимия имот е изплатена от фирмата купувач в брой и е дала съгласие със условието за пожизнено безвъзмездно ползване на имота от продавачите. Следва ли физическото лице, извършващо нотариална дейност и регистрирано по ЗДДС, да издава фактура и да дължи ДДС и върху каква стойност? Ако физическото лице, извършващо нотариална дейност, отдава семеен имот под наем като физическо лице, следва ли да пуска фактура за неговата част от наема и да начислява ДДС?


Отговор:
Когато физическо лице инцидентно извърши единична сделка в качеството си на физическо лице /напр. инцидентно продава свой собствен недвижим имот/, същата няма да има характер на независима икономическа дейност по смисъла на чл. 3, ал. 2 от закона и няма да представлява доставка за целите на ЗДДС. Ако продажбата на въпросния недвижим имот е инцидентна и лицето не предприема активни действия за продажбата му, надхвърлящи обикновеното управление на личното имущество, като използва средства, подобни на тези, използвани от търговец, тогава тази сделка ще е извън обхвата на ЗДДС и за нея не трябва да се начислява ДДС.

Ако обаче тази сделка не е самостоятелна /инцидентна/, тогава лицето ще попадне в хипотезата на чл. 3, ал. 2 от закона и доставката следва да се третира по общите правила на ЗДДС. В този случай следва да се обърне внимание, че продажбата на сграда или на част от нея, която не е нова, е освободена доставка по силата на чл. 45 ал.3. Ако имотът е в режим на СИО, доходът от продажбата, съответно данъчната основа, следва да се раздели по равно между двамата съпрузи, освен ако със съдебен акт не е предвидено друго.
 
Отдаването под наем на имот представлява независима икономическа дейност по смисъла на чл. 3, ал. 2 от ЗДДС. Ако лицето, което упражнява свободна професия, отдаде под наем лично имущество, то ще извършва доставки по смисъла на ЗДДС. В зависимост от целите за използване на наетия имот, законът определя различно облагане. Ако сградата се отдаде под наем за живеене на физическо лице, което не е търговец, доставката ще е освободена по силата на чл. 45, ал. 4 от закона. Във противен случай отдаването под наем на сградата ще е облагаема доставка и следва да се начислява ДДС. Данъчната основа ще се определи пропорционално на дела собственика.
 
С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДС

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x