Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Неначисляване на ДДС при покупко-продажба на акцизна стока

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

Българско дружество, регистрирано по чл. 100, ал. 1 от ЗДДС извършва следните сделки: Купува акцизна стока - бира - от данъчен склад в Холандия /стоките са вече в този склад и не знам откъде са внесени/. Стоките са освободени от ДДС и акцизи в склада. Стоката ще бъде обложена само с мито. Ще получава фактури с нулево ДДС за покупката. След това стоката ще бъде продадена по следните начини:

1. Директно препродадена в рамките на същия данъчен склад /отново с 0% ДДС/ на данъчно задължено лице от ЕС или ДЗЛ извън ЕС - ще бъдат различни клиентите, но всички регистрирани като търговци в рамките на същия данъчен склад.

2. Стоката ще бъде продадена и транспортирана до Ирландия /отново с 0% ДДС и акциз/ на ДЗЛ от Ирландия също под митнически режим и отново в данъчен склад.

Клиентът казва, че в Холандия митническите складове осигуряват фискално представителство и в тях се търгува изцяло без ДДС. Всички фирми, които търгуват там, си имат акаунти. Клиентът ще има документи за приемане/ изнасяне, както и фактури за закупуване от склада, за изпращане и т.н. Всички тези фактури са с нулев ДДС. Ще има фактури за покупка, както и фактурата за продажба за клиент/ доставчик.

1) Правилно ли е неначисляването на ДДС за покупка/ продажда в разките на търговията в данъчни складове? На какво основание от ЗДДС е неначисляването?

2) Какво трябва да е основанието за неначисляване на ДДС във фактурите за покупката на стоката? В коя колона на дневник покупки трябва да бъде отразена покупката? Какви съпътстващи документи да изискваме от нашия клиент?

3) Какво ще е основанието за неначисляване на ДДС във фактурите за продажба от наша страна? В коя колона на дневник продажби трябва да бъде отразена продажбата? Участва ли във VIES декларацията?

4) Какви съпътстващи документи трябва да изискваме от клиента във връзка продажбите? Какво трябва да знаем по отношение на митото при търговията в рамките на данъчен склад?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете цялата статия
Неначисляване на ДДС при покупко-продажба на акцизна стока

Бележка: Пълният текст на статията е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x