Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Корекция на погрешно издаден касов бон

проф. д-р Любка Ценова Отговор, предоставен от
проф. д-р Любка Ценова
Въпрос:

➤ През месец април търговска фирма продава стоки на друга фирма с фактура, чието плащане е в брой. При обработване на документите за подаване на дневниците по ЗДДС, на 12.05., в счетоводството се открива, че вместо сумата 540.22 лв. е чукнат касов бон за 54022 лева, съответно е завишен целият месечен оборот. Тъй като сторно операция при операторска грешка се извършва до 7-о число на месеца, следващ месеца, в който е допусната грешката, как следва да постъпим, при положение че издадената фактура е изрядна?


Отговор:
Сторно операциите са уредени в чл. 31 от Наредба Н-18. По своята същност със сторно операциите се цели да се отрази документално намаляването на вече регистриран във фискалното устройство оборот.

От Вашето запитване става ясно, че  необходимостта от сторно операция е възникнала поради операторска грешка. Също така става ясно, че е пропуснат срокът за извършване на операцията, който е до 7-о число на месеца, следващ месеца, в който е допусната операторската грешка.

Тъй като сгрешената сума ще остане отразена във фискалното устройство, коригиране на тази грешка следва да намери отражение в отчетността на фирмата Ви въз основа на документация, съставена от Вас по реда чл. 3 от Наредба Н-18. Такава документация може да бъде съставяне на протокол, в който да опишете в свободен текст, събитието, причината, сгрешената сума и предприетите действия, както и друга информация, която ще бъде полезна за доказвате пред органите на НАП на предприетите от Вас стъпки.

С уважение:


Нормативна рамка

Наредба Н-18

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x