Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Корекция на ГДД за 2020 г. във връзка с висока касова наличност

проф. д-р Любка Ценова Отговор, предоставен от
проф. д-р Любка Ценова
Въпрос:

➤ В счетоводния баланс на фирма е отчетена касова наличност в размер на 200 хил. лева за 2020 год. В случай че сумата към настоящия момент не е реално налична или липсват доказателства за разходване на паричните средства, тя се дефинира като "скрито разпределение на печалбата" по смисъла на параграф 1, т. 5, 6"а" от ДР на ЗКПО. Скритото разпределение се смята за дивидент и се дължи окончателен данък по реда на чл. 38 от ЗДДФЛ. Какви възможности има пред фирмата за да коригира ГДД за 2020 год.?


Отговор:
Коригираща декларация на данните, подадени от фирмата ви за 2020 г., е следвало да бъде подадена до 30 септември 2021 г. Основанието за този отговор се съдържа в чл. 75 от ЗКПО.

В чл. 75, ал.3 от ЗКПО е предвидено правило, което се прилага  при откриване през текущата година на счетоводна грешка, свързана с предходната година, за която е подадена годишна данъчна декларация и законоустановеният срок за подаването ѝ е изтекъл. В тази хипотеза данъчно задълженото лице може еднократно в срок до 30 септември на текущата година да коригира данъчния финансов резултат и данъчното задължение чрез подаване на нова декларация. Следователно коригирането на данъчната декларация за 2020 г. с подаване на нова данъчна декларация е могло да се извърши до 30 септември 2021 г. Този срок Вие сте пропуснали. Срокът е преклузивен и не може да бъде възстановен.

След 30 септември 2021 г. за фирмата Ви остава възможността да уведоми писмено компетентния орган по приходите за установения факт, че не са декларирани определени суми. Органът на НАП следва в 30-дневен срок от получаване на подаденото уведомление от фирмата да предприеме действия за промяна на данъчния финансов резултат и на задължението за данъчния период - 2020 г. Тази възможност, съгласно чл. 75, ал. 6 от ЗКПО, може да ползвате до 1 януари на годината, от която започва да тече шестата година от годината, в която  е направена грешката. Следователно Вашата фирма ще трябва да уведомите НАП до 1 януари 2026 г.
 
По отношение на облагане на доходите от дивиденти по реда на чл. 38, ал. 1, т. 2, буква „а“ от ЗДДФЛ за 2020 г., се прилагат следните правила:

На основание чл. 38, ал. 1, т. 2, буква „а“ от ЗДДФЛ с окончателен данък се облагат облагаемите доходи от дивиденти и ликвидационни дялове в полза на местно или чуждестранно физическо лице от източник в България.

Съгласно чл. 38, ал. 3 от ЗДДФЛ окончателният данък за доходите от дивиденти под формата на скрито разпределение на печалба се определя върху брутния размер на сумите, представляващи скрито разпределение на печалбата.
 
По смисъла на § 1, т. 5, буква „в“ и т. 8 от допълнителните разпоредби на закона, като дивидент се определя и скритото разпределение на печалбата по смисъла на ЗКПО. Окончателният данък за доходите от дивиденти под формата на скрито разпределение на печалбата се определя върху брутния размер на начислените суми, като данъчната ставка за този вид доходи е 5 на сто (вж. чл. 38, ал. 3 и чл. 46, ал. 3 от ЗДДФЛ).

Съгласно чл. 65, ал. 3 от ЗДДФЛ, окончателният данък за доходите по чл. 38, ал. 3 от ЗДДФЛ се удържа и внася от предприятието – платец на дохода, в срок до края на месеца, следващ тримесечието, през което е извършено скритото разпределение на печалбата. В същия срок предприятието – платец на дохода, следва да подаде декларацията по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ в компетентното поделение на НАП, в което подлежат на внасяне дължимите от него  данъци (чл. 57 от ЗДДФЛ).

Предвид разпоредбата на чл. 52, ал. 1, т. 4, във връзка с чл. 50, ал. 1, т. 3, буква „а“ от ЗДДФЛ, доходите от дивиденти, в т.ч. и от скрито разпределение на печалбата, които се облагат с окончателен данък по реда на чл. 38 от ЗДДФЛ, не подлежат на деклариране в годишната данъчна декларация, когато са реализирани от източник в България. Следователно доходите от дивиденти, ако са получени през 2020 г. и са получени от източник в България, те не подлежат на деклариране. Това се отнася за физическите лица.

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x