Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Издаване на касови бонове за предоставяне на онлайн услуги към ЕС и извън ЕС

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

Юридическо лице  е в процес на регистрация по чл. 100, ал. 1 от ЗДДС - има предмет на дейност предоставяне на услуги по електронен път на данъчно незадължени лица от ЕС и извън ЕС. Дружеството има изградена собствена онлайн платформа, в която всеки клиент може да си направи профил, да си избере желаната услуга, която да добави в кошницата и съответно да пристъпи към плащане и закупуване. При закупуване на услугата на клиента ще се визуализират полета, които да попълни: имена, телефон, имейл адрес, адрес на клиента и след попълване на данните, ще се визуализира фактура с дата, номер, вид на услуга, данъчна основа, ДДС и обща стойност, както и данните на доставчика. Всеки клиент, който си е създал профил, ще има възможност да  проследи историята на поръчките си. С оглед на предвижданите продажби, вероятно още в първия месец дружеството ще надхвърли 10 000 евро, с което се предвижда регистрация по ДДС МОСС „Режим в съюза“. Дружеството е ситуирано само в България. Предвидените методи на получаване на плащанията от клиенти в онлайн платформата са: Пейпал и Stripe Technology Europe, като същността на плащанията през Stripe се изразява в следното: клиентът въвежда данните на своята карта и прави плащането онлайн (физически контакт няма), което плащане влиза в Stripe. В края на всеки ден всички получени плащания в Stripe след удържана такса/ комисионна се прехвърлят по банковата сметка на фирмата. За плащанията през Пейпал, дружеството е открило фирмен профил в Пейпал, регистриран е в БНБ и на всяко тримесечие ще отчита салдата по сметката в Пейпал. За всяко получено плащане Пейпал също удържа такса. За да ползва средствата, получени в Пейпал сметката, фирмата ще трансферира сумата от Пейпал в банковата сметка на дружеството. Към настоящия момент дружеството няма фискално устройство. Трябва ли дружеството да регистрира онлайн платформата като електронен магазин с приложение 33? За получените плащания през Stripe трябва ли да се издава касов бон или се третира като получено банково плащане? За получените плащания през Пейпал трябва ли да се издава касов бон или се третира като получено банково плащане? Ако трябва да се издава касов бон за някое от получените плащания, какъв трябва да бъде касовият бон, каква информация да съдържа относно данъчна основа и ДДС ставка? Като се има предвид, че при регистрация по МОСС дружеството ще начислява ДДС ставката на държавата, където е установено данъчно незадълженото лице – получател на услугата. (Клиенти ще бъдат лица от Франция, Белгия, Германия, Испания и други европейски държави). За различните държави от ЕС ДДС ставките са различни. Съответно за всяка държава в касовия апарат трябва ли да се присвои различна ставка на ДДС или ако се издава касов бон, то в него трябва да бъде отразена сумата само на данъчната основа без начисления ДДС за конкретната държава? Най-основният въпрос е, ако трябва да се издава касов бон за някой от описаните методи на плащане, какъв ще бъде издаденият касов бон, ако се вземе за пример: получено плащане от Франция, където ДДС ставката е 20%, как да се опише ДО и ДДС и ако се получи плащане от клиент от Белгия, където ставката е 21%, съответно как трябва да се издаде касовият бон? Може ли дружеството да отчита пред НАП своите приходи с подаване на стандартизиран одиторски файл съгласно приложение № 38, използвайки алтернативния метод всеки месец до 15-то число, вместо издаване на касов бон?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Издаване на касови бонове за предоставяне на онлайн услуги към ЕС и извън ЕС

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x