Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Фактуриране на услуги към ФЛ от Великобритания

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

➤ Дружеството ще предоставя услуги на ФЛ - данъчно незадължени във Великобритания. Услугите са в сферата на изработка на занимателни платформи за деца. Плащанията ще стават по банков път. Каква фактура за целите на ЗДДС трябва да издава дружеството, с нулева ставка или не и на основание на кой член от ЗДДС?


Отговор:
За да се определи правилно облагането, е нужно да се определи мястото на изпълнение на доставката. От въпроса не става ясно точно каква е услугата. Тези занимателни платформи отговарят ли на определението за електронни услуги или не. Ако не, как и къде се предоставят тези услуги. Има доста въпросителни, затова ще се опитам да Ви дам насоки как да определите мястото на изпълнение на услугата.

Първото ми предположение е тази платформа да е предоставена по електронен път.

Съгласно чл. 7, параграф 1 от Регламент за изпълнение (ЕС) № 282/2011 понятието “услуги, извършени по електронен път” съгласно Директивата за ДДС включва услуги, които се предоставят чрез интернет или електронна мрежа, както и които се предоставят по принцип автоматизирано - предвид естеството им, при минимална намеса на човешки фактор и които е невъзможно да бъдат предоставени при отсъствието на информационни технологии. В параграф 3 от същата норма са изброени услуги, които не се определят като услуги, предоставени по електронен път.
 
В случай че услугата се предоставя по електронен път при ограничена или нулева намеса на човешки фактор, тя ще се определи като услуга, извършвана по електронен път и мястото на доставка ще се определи по реда на чл. 21, ал. 2 от ЗДДС или чл. 21, ал. 6 от ЗДДС в зависимост от статута на получателя на услугата. След като получател на услугата е данъчно незадължено лице, установено в трета страна, мястото на изпълнение ще се определи по реда на чл. 21, ал. 6 от закона и ще е там, където получателят /ДНЗЛ/ е установен, има постоянен адрес или обичайно пребиваване, в случая Великобритания.

Ако услугата, която предоставяте, не попада в услугите, предоставени по електронен път, тогава следва да установите дали попада в някои от случаите, изброени в чл. 21, ал. 4 или ал.5.

Така например, съгласно чл. 21, ал. 4, т. 4 от закона мястото на изпълнение е там, където фактически се извършва услугата, предоставена на данъчно незадължено лице, при:
а) услуги и съпътстващите ги услуги, свързани с културни, артистични, спортни, научни, образователни, развлекателни или подобни мероприятия (включително панаири и изложби), включително дейността по организирането им;
в) услуги по оценка, експертиза или работа по движима вещ.

Ако услугата, която предоставяте, попада в хипотезите на чл. 21, ал. 4, т. 4, тогава мястото на изпълнение ще е там, където фактически се извършва услугата. Това може да е Великобритания, България или друга държава.

Малко вероятно е услугата да попадне в хипотезите на чл. 21, ал. 5, където получатели са данъчно незадължени лица, установени извън ЕС, но все пак там има изброени рекламни услуги, услуги предоставени от консултанти, инженери и др. подобни.

Ако услугата попада в някои от изброените по-горе и мястото на изпълнение се определя извън страната, тогава доставката не се облага в България, съгласно чл 86 ал 3 от ЗДДС.  
 
Ако обаче, услугата не отговаря на нито едно от условията на чл. 21, ал. 4, 5 и 6, тогава мястото на услугата ще се определи по реда на чл. 21, ал. 1 от закона и мястото на изпълнение ще там, където доставчикът е установил своята независима икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят от постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където доставчикът е установил своята независима икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на доставчика.

Тук в общия случай, мястото на изпълнение е в страната – там където доставчикът /българско дружество/ е установил своята независима икономическа дейност. Ако доставката е с място на изпълнение в страната, тя е облагаема. Тъй като  тази услуга не е в изброените в глава Трета на закона, няма основание за прилагане на нулева ставка, ето защо, ако доставката е с място на изпълнение в страната следва да се обложи с 20% ДДС.

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x