Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Фактуриране на посреднически услуги към норвежка фирма

проф. д-р Любка Ценова Отговор, предоставен от
проф. д-р Любка Ценова
Въпрос:

➤ Българска фирма Х, която няма регистрация по ЗДДС, намира купувач на имот в България, соственост на норвежка фирма Р, която няма регистрация в България. Имат сключен договор за посреднически услуги. За тази услуга българската фирма Х трябва да издаде фактура за комисиона на норвежката фирма Р за продажбата на недвижимия имот в България.

1. Може ли да издаде фактура за комисиона българската фирма, предвид че няма регистрация по ЗДДС?

2. Трябва ли българската фирма Х да има регистрация по ЗДДС, за да издаде фактура за комисиона към норвежката фирма?


Отговор:
По първия въпрос краткият отговор е: българската фирма да може да издаде фактура за комисионна, без да начислява ДДС.

По втория въпрос краткият отговор е: българската фирма може да издаде фактура за комисионна на норвежката фирма и без регистрация по ДДС.

Основанието за посочените отговори е следното:

Данъкът върху добавената стойност, е данък, с който се облагат оборотите от извършената независима икономическа, посочена в чл. 3 от ЗДДС. Механизмът на данъка изисква лицата, които извършват независима икономическа дейност, да следят оборота си от извършваните от тях облагаеми доставки на стоки и/или услуги и когато достигнат през последните 12 месеца преди текущия определеният праг от оборота /за България е все още 50 000 лв. до получаване на разрешение от Съвет на ЕС/ трябва да се регистрират за целите  на ДДС.

От посочената информация във Вашето запитване може да се направи изводът, че не сте регистрирани по ЗДДС, защото за Вас не е възникнало задължение за регистрация на основание достигнат оборот или не сте се регистрирали доброволно.

Сам по себе си предметът на извършваните доставки на стоки или услуги не е основание за регистрация по ЗДДС. За Вас ще възникне задължение за регистрация, ако оборотът от извършваните комисионни услуги достигне предвидения праг за регистрация или когато другата страна по доставката - фирмата от Норвегия - е регистрирана по ДДС. Причината и двете фирми да са регистрирани по ДДС е, да може да се ползва данъчен кредит за данъка, начислен и платен при извършване на доставката. След като и двете страни по доставката на комисионна услуга не са регистрирани по ДДС, то Вие нямате задължение да посочвате ДДС във фактурата. Право да се начислява ДДС имат само регистрирайте лица съгласно чл. 113, ал. 9 от ЗДДС. Когато данъкът се начисли без регистрация по ЗДДС, на лицето, извършило начислението, се налага глоба, съгласно чл. 183 от ЗДДС.

Тъй като съгласно посоченото в запитването Вие имате само твърдение, без документ от норвежката фирма за това, че тази фирма не е регистриран по ДДС, то е препоръчително да изискате документ от тази фирма, издаден от данъчните власти на Норвегия, за този факт на основание Регламент за изпълнение (ЕС) №282/2011 на Съвета от 15 март 2011 година за установяване на мерки за прилагане на Директива 2006/112/ЕО относно общата система на данъка върху добавената стойност (Регламент №282/2011).

В допълнение към отговора:

С оглед поставеният въпрос моля съобразно фактите, които са известни на Вас, да проверите дали не е приложима към Вас разпоредбата на чл. 97а от ЗДДС:
 
Чл. 97а. (Нов - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) (1) На регистрация по този закон подлежи всяко данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6, което получава услуги с място на изпълнение на територията на страната, които са облагаеми и за които данъкът е изискуем от получателя по чл. 82, ал. 2.
(2) На регистрация по закона подлежи всяко данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6, установено на територията на страната, което предоставя услуги по чл. 21, ал. 2 с място на изпълнение на територията на друга държава членка.
(3) Данъчно задължено лице, регистрирано на основание ал. 1, се смята за регистрирано и по ал. 2 и обратното.
(4) За лицата по ал. 1 и 2 възниква задължение за подаване на заявление за регистрация по този закон не по-късно от 7 дни преди датата, на която данъкът за доставката става изискуем (авансово плащане или данъчно събитие), като данъчната основа на получената услуга подлежи на облагане с данък.
(5) (Изм. - ДВ, бр. 104 от 2020 г., в сила от 01.07.2021 г.) Лице, което е регистрирано на основание на този член и за което възникнат основания за задължителна регистрация по чл. 96, 97 и 99 или за регистрация по избор по чл. 100, ал. 1 и 2, се регистрира по реда и в сроковете за задължителна регистрация или регистрация по избор.

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x