Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Фактуриране на консултантски услуги към фирми и лица от трети страни

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

В момента работим с българска фирма ООД, чийто предмет на дейност е консултантски услуги. Фирмата на 27.08.2021 г. се регистрира по ДДС по чл. 100. Собственик е израелски гражданин, който е пенсионер. Клиенти на дружеството са в повечето случаи фирми и лица от трети страни. Фирмата ползва услугите както на български консултанти, така и на такива от чужбина. При работата ни възникват следните въпроси: Каква фактура издаваме в случаите, когато имаме клиент физическо лице от трета страна, съгласно закона за ДДС? Каква фактура издаваме в случаите, когато имаме клиент юридическо лице от трета страна, съгласно закона за ДДС? Управителят иска да има договор ДУК в дружеството си и предвид, че вече е пенсионер в неговата страна, какъв би бил най-добрият вариант за него, от гледна точка на осигурителните вноски и ДОД? Фирмата плаща на консултанти физически лица от трети страни Европeйски и извън Eвропейски съюз, на база договор за консултантските услуги. Например: плаща 10 хил. лв. по договор. Какви са данъчните последствия за това българско дружество, какво е облагането, къде е облагането, данък при източника? До момента на ДДС регистрацията, фирмата е имала реализиран оборот от трети страни, физически и юридически лица, в размер на 52 000 лв. за последните 12 месеца. Това формира ли регистрация за оборот, а не по избор?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Фактуриране на консултантски услуги към фирми и лица от трети страни

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x