Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Допълнителни вноски в капитала на дружество, притежавано от съпрузи

проф. д-р Любка Ценова Отговор, предоставен от
проф. д-р Любка Ценова
Въпрос:

Новорегистрирано дружество има капитал 1000 лв., разпределен между двама съпрузи, притежаващи по 50% от общия капитал. Дейността на дружеството ще е покупка на магазини и последващото им отдаване под наем. Как следва най-правилно да се оформи финансирането на покупката на магазините, за да бъде законосъобразно? Възникват няколко въпроса:

1. Могат ли да се внесат допълнителни парични вноски по чл. 134 от ТЗ, но внесени само от единия съпруг, тъй като той разполага с нужните доходи? Това следва да бъде оформено в протокола от Общото събрание. Очаква се тези допълнителни вноски да се върнат за около 15 г. Как следва да се оформят тези допълнителни парични вноски: с лихва или без и в какъв пазарен размер?

2. Другият вариант е да е с договор за заем с фиксиран лихвен процент, отново даден само от единият собственик (съпруг). Дружеството ще подлежи и на проверки от НАП във връзка с възстановяване на ДДС.

Кой вариант според Вас би бил най-удачен?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете цялата статия
Допълнителни вноски в капитала на дружество, притежавано от съпрузи

Бележка: Пълният текст на статията е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Счетоводна практика - 9 експертни решения на казуси

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Счетоводна практика - 9 експертни решения на казуси"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x