Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Третиране на кредитно салдо в сметка на собственик на ЕООД

Алиция Профирова Отговор, предоставен от
Алиция Профирова
Въпрос:

➤ В баланса на „Дружество“ ЕООД сметката на собственика е с кредитно салдо около 200 х. лв. Сумата е от преди 2014 г., но няма документ за оформен заем между собственика и дружеството. Възможно ли е да бъде отнесена като допълнителен капитал, неизискващ регистрация или в други резерви? Какво е данъчното третиране на сумата, ако бъде възстановена на собственика?


Отговор:
Собственикът на дадено дружество може да даде средства на фирмата си по два начина: като заем и като допълнителна вноска по чл. 134 от Търговския закон.

Когато собственикът предоставя средства като заем, би следвало да се сключи договор и да се уговорят лихви. При вноски по чл. 134 от Търговския закон могат да не се уговарят лихви, но тези вноски не могат да бъдат част от капитала. Тъй като във  Вашия случай няма сключен договор за заем, то би могло да се приеме, че по всяка вероятност тези парични средства са по-скоро допълнителна вноска по чл. 134 от Търговския закон. Допълнителните вноски се правят за покриване на загуби или евентуална липса на парични средства и се правят след решение на общото събрание/ или решение на едноличния собственик на капитала/.

Тъй като тези средства не могат да бъдат част от капитала на дружеството и след като то има възможност да възстанови средствата, по добрият вариант паричните средства да бъдат възстановени на лицето. В случая няма никакво особено данъчно третиране при възстановяване на тези средства. Те не са доход на лицето и не подлежат на данъчно облагане, тъй като се приема, че към момента, в който са предоставени, те са били обложени с данък. След като сумите са отпреди 2014 година, е изтекъл давностният срок за извършване на проверка за това дали са били декларирани и обложени.
 
С уважение:

 
Нормативна рамка

ТЗ
 

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x