Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Безвъзмездно предоставяне на услуги - нарушение на ЗДДС

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
на 05 Авг 2021Съгласно действащото законодателство!
Въпрос:

➤ Фирма А е регистрирана по ДДС и предоставя посреднически услуги при закупуването на хранителни стоки от страни от Европейския съюз и извън него на фирма Б, също регистрирана по ДДС. Двете фирми са регистрирани в България. Съгласно сключен договор между двете фирми фирма Б предоставя на фирма А безвъзмездно: Вариант 1 - работно място в офис помещение, компютър и софтуер за извършването на работата, която фирма Б е възложило на фирма А. Вариант 2 - компютър и софтуер за извършването на работата, която фирма Б е възложило на фирма А. Нарушава ли се ЗДДС като тези услуги се предоставят безвъзмездно? Как е правилно да се документират?


Отговор:
Съгласно чл. 2, т. 1 от ЗДДС с данък върху добавената стойност се облага всяка възмездна облагаема доставка на стока или услуга. По аргумент от противното безвъзмездните доставки на стоки и услуги са извън обхвата на закона, освен когато изрично са приравнени на възмездни и това са доставки, предназначени за лични нужди и по-общо за цели извън независимата икономическа дейност на лицето.

В конкретния случай работното място, оборудването и софтуерът се предоставят за изпълнение на облагаема доставка на посредническа услуга, която представлява независима икономическа дейност и всъщност представляват осигуряване на подходящи условия за извършване на възложената дейност. Предвид факта, че работното място, компютър и софтуер се предоставят за изпълнение на посредническата дейност считаме, че е най-подходящо това да се впише като задължение на доверителя в договора за посредничество.

С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДС

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x