Закриване на вземане от собственик на ЕООД във връзка с осигурителни вноски
Христо Досев
на 08 Юни 2023

Въпрос:
➤ Фирма Х ЕООД е създадена през 2021 г. и извършва консултантски услуги в сферата на храните. Няма назначени работници/ служители на трудов и граждански договор, няма ДУК. Собственикът във фирмата е СОЛ, полага личен труд и получава възнаграждение. Осигурява се на максималния осигурителен доход. Всеки месец се плащат осигуровки и данък от фирмената сметка. Откакто е създадена фирмата осигуровките, които са за сметка на СОЛ, не са възстановени от СОЛ във фирмата. Сумата стои в счетоводните регистри като разчет - вземане от СОЛ. Собственикът реши, че няма възможност да възстанови тези пари на фирмата. Как е правилно да се закрие това вземане? Трябва да се изчака да мине давностния период и да се отпишат на разход или да се признаят за скрито разпределение на печалба и да се плати 5% данък? Как трябва да се третира вземане, което е от свързано лице на фирмата и е собственик на фирмата? Може ли тези авансови осигуровки на СОЛ да се плащат от личната сметка на СОЛ през отчетната година или е задължително да са от фирмената сметка?
Отговор:
Съгласно чл. 4, ал. 3, т. 2 от Кодекса за социално осигуряване задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт са: лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества. Задължението за осигуряване възниква от датата на която лицето започне трудова дейност като съдружник. В тази връзка лицето има задължение да декларира започване на дейността в 7-дневен срок съгласно чл. 1, ал. 2 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица. За целта лицето подава декларация формуляр ОКД-5, в който формуляр посочва и ЕИК на дружеството, чрез което ще се самоосигурява. Дружеството внася авансово социални и здравни осигуровки и подава декларация образец 1, в която задължително се посочва и ЕИК на дружеството (чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредба Н-13 от 17.12.2019 г.).
Тъй като осигуровките са лични, то същите се дължат от собственика на ЕООД-то.
Пред Вас са възможни няколко варианта:
1. При изплащане на възнаграждението на съдружника да удържате дължимите от него осигурителни вноски, платени от дружеството;
2. Да не удържате осигурителните вноски и да ги заведете като вземане (разчет) със собственика. В този случай възможни няколко подварианта:
2.1. Собственикът внася в дружеството (по банков или касов път) дължимите от него осигурителни вноски.
2.2. Собственикът взема решение да разпредели дивидент и дължимата сума, след приспадане на 5% данък, вместо да му се изплати се прихваща с дължимите от него към дружеството осигурителни вноски.
2.3. Платените осигуровки се третират като скрито разпределение на печалбата и отново се плаща 5% данък дивидент.
Не считаме че е удачен случая да след изтичане на 5-годишен давностен срок да се отпишат вземанията като признат разход, тъй като според нас при бъдещ контрол от страна на органите на НАП е възможно така отписаните суми да се разгледат като скрито разпределение на печалбата, тъй като съгласно § 1, т. 5 от ДР към ЗКПО като скрито разпределение на печалбата се разглеждат суми, несвързани с осъществяваната от данъчно задълженото лице дейност или превишаващи обичайните пазарни нива, начислени, изплатени или разпределени под каквато и да е форма в полза на съдружниците.
БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "15 експертни решения на казуси от счетоводната практика"!
Подобни статии от категория ЗКПО
08Септ2023
Инвестиране на преотстъпен корпоративен данък по чл. 189б от ЗКПО от дружество земеделски производител
от Елена Илиева
на 08 Септ 2023
14Авг2023
Данъчно признаване на разходи за командировка на собственик с личен труд
от проф. д-р Любка Ценова
на 14 Авг 2023
10Авг2023
Отчитане и право на данъчен кредит за израждане на бетонов път от земеделско предприятие
от Христо Досев
на 10 Авг 2023
08Авг2023
Категория данъчни амортизируеми активи, в която попадат мотоциклети и мотори
от Христо Досев
на 08 Авг 2023
04Авг2023
Начисляване на окончателен данък във връзка с ремонтна услуга, оказана от чуждестрано ЮЛ
от Христо Досев
на 04 Авг 2023