Включване на отписано вземане в баланс при ликвидация на дружество

Елена Илиева
на 30 Юни 2023

Въпрос:
Дружество без дейност в последните 10 години е подало заявление за обявяване в ликвидация на 27.09.2022 г. със срок на завършване на процедурата 27.03.2023 г. Към днешна дата още не е подадено заявление за заличаване към Търговския регистър. При съставяне на Начален ликвидационен баланс дружеството има само вземане с изтегла давност 54000 лв., внесен капитал 5000 лв. и положителен финансов резултат от предходни години 49000 лева. Няма никакви други активи и пасиви, няма задължения, няма пари под никаква форма. Ликвидаторът отписва това вземане като несъбираемо за сметка на капитала и резервите и така в началния ликвидационен баланс остава Актив 0, Пасив 0. Крайният ликвидационен баланс също е 0. Това отписано вземане, което е осчетоводено като разход и съответно като загуба, трябва ли да влезе в баланса по ликвидацията? Трябва ли и как трябва да се отчете в статистиката и да се подаде данъчна декларация за тази загуба, при положение че тя е данъчно признат разход? Ако отчетът по ликвидацията е нулев, какво трябва да се подаде в НАП преди фактическото обявяване в ликвидация и след датата на заличаване на обявеното в ликвидация дружество?
Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете цялата статия
Включване на отписано вземане в баланс при ликвидация на дружество
Бележка: Пълният текст на статията е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.
Влизане в акаунта
Защо да се регистрирам?
- експерти на Ваше разоложение 24/7/365
- база данни с новини, отговори, анализи
- на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство
БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "15 експертни решения на казуси от счетоводната практика"!
Подобни статии от категория Годишна данъчна декларация
10Юли2023
Деклариране на приходи и разходи за българско дружество с дейност, частично изпълнявана в страна членка на ЕС
от Елена Илиева
на 10 Юли 2023
22Юни2023
Отражение върху финансовия резултат на опростен кредит от съдружник
от Елена Илиева
на 22 Юни 2023
12Юни2023
Подаване на ГДД от кафене без дейност за извършване на преобразуване по чл. 59, ал. 2 от ЗКПО
от Елена Илиева
на 12 Юни 2023
12Юни2023
Попълване на ГДД от фирма, получила финансиране за закупуване на машини
от Алиция Профирова
на 12 Юни 2023