Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Включване на фактури за консумативи в дневник покупки

проф. д-р Любка Ценова Отговор, предоставен от
проф. д-р Любка Ценова
Въпрос:

Дружество, регистрирано по ЗДДС, отдава под наем собствени имоти, като сделките са както облагаеми, така и необлагаеми съгласно чл. 45, ал. 4 от ЗДДС. Преди да бъде регистрирано по ЗДДС е съществувала практика за самостоятелно заплащане на един от консумативите от страна на наемателите, след като излезе фактура, която обаче е на името и с данните на дружеството. Реално дружеството не е заплащало консуматива и съответно не са постъпвали парични средства при него. След регистрацията по ЗДДС през м. 12.2022 г. тази практика е запазена.

1. Длъжно ли е дружеството да включи тези фактури за консумативи, издадени на негово име, в дневник покупки в 12-месечния срок от издаването им, при положение че няма да ползва данъчен кредит по тях? А извън 12-месечния срок от издаването им, след като няма да ползва данъчен кредит?

2. В случай че трябва да бъдат включени в дневник покупки, какви следва да бъдат счетоводните операции: за разхода по фактурите и погасяването на задължението към доставчика, след като са платени от наемателя?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете цялата статия
Включване на фактури за консумативи в дневник покупки

Бележка: Пълният текст на статията е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Счетоводна практика - 9 експертни решения на казуси

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Счетоводна практика - 9 експертни решения на казуси"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x