Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Сторниране на фактура от 2018 г.

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

➤ През 2018 г. е осчетоводена фактура за услуга с механизация за обща стойност с ДДС 3600,00 лв., ДО - 3000,00 лв., ДДС - 600,00 лв. и е заведена в дневник покупки. Сега доставчикът е изпратил покана за доброволно изпълнение чрез ЧСИ. Ако сега в 2021 г. я сторнираме със знак минус, на какви санкции подлежим и дали е възможно?


Отговор:
От така зададения въпрос не виждам основание за отразяване на фактурата със знак минус. След като сте отразили фактурата през 2018 г. за реално извършена доставка, за да я посочите със знак минус в дневника за покупки, трябва фактурата да е анулирана с протокол или да е издадено кредитно известие за нея и да отразите известието.

В ЗДДС е предвиден ред за поправяне на грешки и това се прави по реда на чл. 126 от закона. Ако смятате, че погрешно сте отразили фактурата от 2018 г., за да коригирате грешката, следва да спазите реда на чл. 126, ал. 3, т. 2 от ЗДДС. За целта трябва писмено да уведомите НАП за допусната грешка, след което компетентният орган по приходите ще предприеме действия за промяна на задължението за съответния данъчен период. Това се случва, като се отвори стария период за подаване на правилни дневници и декларация. Едно такова действие ще промени задължението Ви за периода от 2018 г. 
 
С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДС


БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x