Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Счетоводни записвания при продажба на ДМА, който ще бъде демонтиран от купувача

Христо Досев Отговор, предоставен от
Христо Досев
Въпрос:

Дружество закупава през 2015 година сеновал, изграден от метална конструкция и ламарини, като при покупката във фактурата няма начислен ДДС и съответно не е ползван данъчен кредит. Сеновалът е заведен като ДМА. Поради увеличаване обема на работа ръководството взема решение да продаде металаната конструкция и ламарините на друго дружество, което за своя сметка ще демонтира старата метална конструкция и ламарините. На мястото на стария сеновал ще бъде изграден нов с нова метална конструкция и с по-голям капацитет. Какви документи и счетоводни записвания следва да бъдат съставени при ликвидацията на ДМА, за да може да се извърши продажбата на металната конструкция? При продажбата следва ли да се начислява ДДС или сделката попада в обхвата на чл. 163а, при положение че получателят по доставката е лице което се занимава с рециклиране на метални конструкции с цел тяхната препродажба и е регистрирано по ДДС? Следва ли да се начислява ДДС при ликвидацията на ДМА, при положение че дружеството не е ползвало данъчен кредит при покупката?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете цялата статия
Счетоводни записвания при продажба на ДМА, който ще бъде демонтиран от купувача

Бележка: Пълният текст на статията е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x